usta kredi

İspanya ve Yunanistan açık havada maske zorunluluğunu kaldırıyor

İspanya’da merkezi hükümet ve ülkedeki özerk idare hükümetleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle uygulanan maske kullanma zorunluğunun 26 Haziran’dan itibaren açık alanlarda kaldırılması konusunda anlaştı.

Bölgesel İdareler Sıhhat Kurulunun yaptığı toplantı sonrasında basına verilen bilgilere nazaran, salgının başladığı Mart 2020’den bu yana uygulanan maske kullanma zorunluğu, 26 Haziran’dan itibaren 1,5 metrelik toplumsal aranın garanti edildiği açık alanlarda kaldırılacak.

Maske takma zaruriliği, kapalı alanlarda, toplu taşıma araçlarında, açık alan bile olsa kalabalık yerlerde, konserlerde, yaşlı bakım konutlarında, aşılama sürecinin yüzde 80’in altında olduğu temel gereksinimlerin karşılandığı çalışma alanlarında devam edecek.

Vatandaşların her türlü halde maskelerini yanlarında taşıması mecburî olacak.

Yarın kararname ile resmileşecek

Başbakan Pedro Sanchez, açık alanda maske kullanımının kaldırılacağını hafta başında yaptığı açıklamada duyurmuştu.

Bakanlar Heyetinin yarın yapacağı inanılmaz toplantıda çıkarılacak kararname ile bu resmileşecek.

Yunanistan Sivil Savunma ve Kriz İdare Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, kalabalık olmayan açık alanlarda maske kullanılması zorunluluğunun yarından itibaren kaldırılacağını, 28 Haziran’dan itibaren de gece sokağa çıkma yasağına son verileceğini açıkladı.

Hardalias, düzenlediği basın toplantısında, 28 Haziran prestijiyle ayrıyeten kafe, restoran ve spor salonları üzere kapalı alanlarda iki doz aşı olan çalışanlar için test mecburiliği olmayacağını, açık havada düzenlenecek konser ve düğün üzere etkinliklere 300 kişinin katılabileceğini, nizamlı plajlarda 1000 metrekarelik alanda 120 kişinin bulunabileceğini kaydetti.

Hardalias, kapalı alanlarda ise maske kullanımının istisnasız olarak mecburî olduğunu belirtti.

Yunanistan’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile uğraş kapsamında yaklaşık 7 ay kapalı kalan restoran ve kafeler, 3 Mayıs’tan itibaren dış yerlerde gerekli ara ve sıhhat kurallarına uyarak yine hizmet vermeye başlamıştı.

Yunanistan Sıhhat Bakanlığının açıkladığı datalara nazaran, Kasım 2020’den bu yana genel karantinanın uygulandığı ülkede, son 24 saatte Kovid-19 hadise sayısı 520 artarak 419 bin 455’e ulaştı.

Comments are closed.