Ultimate magazine theme for WordPress.

İspanya tedbirleri gevşetti, turizm dönemini açtı

Sol koalisyon hükümetinin aldığı kararla, Kovid-19’un farklı varyantlarının tespit edildiği Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika haricinde, tüm ülkelerin vatandaşlarına ülkeye girişte şimdiye kadar uygulanan tedbirler gevşetildi.

Kovid-19 aşılarında Pfizer, AstraZeneca, Janssen, Moderna dışında Çin aşıları Sinopharm ve Sinovac-Coronavac’ı da geçerli sayan İspanya, aşı süreci 14 gün evvelden tamamlanmış turistlerin aşı QR kodlarını gösterme kaidesiyle ülkeye özgür giriş yapabileceklerini duyurdu.

Bu vakte kadar yalnızca, uçuştan 72 saat evvel yapılmış PCR testleriyle ülkeye girişe müsaade veren İspanya, artık aşı sürecini tamamlayanların yanı sıra daha ucuz olan antijen testlerini de kabul etmeye başladı.

Büyük yolcu gemileri olan kruvaziyerler de yaklaşık 1 yıllık ortadan sonra tekrar İspanya’ya gelmeye başlayacak.

Bilhassa Barselona kentinin iktisadı için değerli olan kruvaziyerlerde birinci planlı geminin 26 Haziran’da geleceği belirtildi.

İngiltere ve Fas’ın kararları İspanyol turizmini etkiliyor

Öte yandan, salgın öncesinde İspanya’da turizm gelirlerinde ve turist sayısında en kıymetli hisseye sahip olan İngilizlerin geçen yıl olduğu üzere bu yıl da gelişleriyle ilgili meseleler kesimdeki belirsizlikleri artırdı.

İlgili Haberler

İngiltere, yurt dışına seyahat edecek vatandaşları için belirlediği listede İspanya’yı, dönüşte iki defa PCR testi yapmaya ve 10 gün meskende karantinada kalma mecburiliği olan “sarı bölgede” tutmaya devam etti.

Hatta, son güncellenen listede, daha evvel yeşil bölgede olan Kanarya Adaları da sarı bölgeye dahil edildi. İngiltere’nin bu kararının İspanyol turizmini olumsuz istikamette etkileyeceği belirtiliyor.

Son olarak Batı Sahra meselesinden ötürü İspanya ile diplomatik kriz yaşayan Fas, Avrupa’da yaşayan ve yaz tatili için ülkeye dönecek vatandaşlarının deniz yoluyla seyahat güzergahlarından İspanya’yı çıkardı.

Fas hükümeti, Kovid-19 salgınını münasebet göstererek yalnızca Sete (Fransa) ve Genova’dan (İtalya) otomobilli vapurların bu yaz devrinde Fas’a gelebileceğini açıklayarak, İspanyol limanlarını (Almeria ve Algeciras) dışarıda bıraktı.

Avrupa’da yaşayan Faslıların olağanda birinci tercihi olan İspanya üzerinden ülkelerine geçme, İspanya’ya da önemli bir ekonomik gelir bırakıyordu.

Salgın öncesi devirde her yaz 3 milyondan fazla yolcu ve 750 binin üzerinde araç İspanya ile Fas ortasında geçiş yapıyordu.

İspanyol hükümeti, bu yaz 8,5 ila 10 milyon turist beklentisi olduğunu açıklamıştı.

Ülkede Kovid-19 aşısı tamamlananların sayısı 10 milyonu geçti. İnanılmaz halin 9 Mayıs’ta sonlandırılmasıyla birlikte olağanlaşma adımları da hızlandırıldı.

Comments are closed.