Ultimate magazine theme for WordPress.

İran’ın yüzde 60 oranında zenginleştirdiği uranyum 6,5 kilograma ulaştı

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, ülkesinin nükleer tesislerinde yüzde 60 oranında 6,5 kilogram, yüzde 20 oranında ise 108 kilogram uranyum zenginleştirildiğini söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran, Rebii, 18 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken Hasan Manevî hükümetine yönelik tenkitlere düzenlediği basın toplantısında karşılık verdi.

Hükümeti eleştirenlerin İran’a uygulanan ABD yaptırımlarını görmezden geldiğini tabir eden Rebii, buna karşın çeşitli alanlarda birçok başarılı adımın atıldığını kaydetti.

İran Atom Gücü Kurumunun uranyum zenginleştirme çalışmalarına değinen Rebii, şu ana kadar yüzde 60 oranında zenginleştirilen uranyum ölçüsünün yaklaşık 6,5 kilograma, yüzde 20 oranında zenginleştirilen uranyum ölçüsünün ise 108 kilograma ulaştığını aktardı.

Rebii, kelam konusu zenginleştirme çalışmalarının İran Meclisinin öngördüğü mühletten çok daha süratli gerçekleştirildiğini aktardı.

İlgili Haberler

Gelecek aylarda yaptırımların kaldırılacağını umduklarını belirten Rebii, cuma günü yapılacak 13. periyot cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halka ağır iştirak gösterme davetinde bulundu.

İran’da onaylanan “nükleer yasa”

İran, ülkenin önde gelen nükleer bilimcilerinden Muhsin Fahrizade’nin 27 Kasım 2020’de suikast sonucu öldürülmesinin çabucak akabinde nükleer çalışmalarını hızlandırmıştı. Mecliste kabul edilen “Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması İçin Stratejik Aksiyon Planı” yasası İran Atom Gücü Kurumuna uranyumu en az yüzde 20 oranında zenginleştirme yetkisi verdi.

Yasa ayrıyeten, nükleer muahedenin taraflarının 21 Şubat’a kadar Tahran’ın bankacılık bağlantılarını ve petrol ihracatını olağana döndürecek adımlar atmaması halinde, İran’ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Muahedesi (NPT) kapsamında 2016’dan bu yana istekli olarak uyguladığı Ek Protokol’den ayrılmasını öngörüyordu.

Memleketler arası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Lideri Rafael Grossi, Tahran’ın nükleer tesislerinde ani kontrole müsaade veren Ek Protokol’den ayrılacağını duyurması üzerine karşılıklı bir uzlaşı sağlamak üzere 17 Şubat’ta Tahran’ı ziyaret etmişti.

Grossi, UAEA’nın yürüttüğü temel doğrulama ve izleme faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için 22 Şubat’ta taraflar ortasında süreksiz teknik muahede sağlandığını duyurmuştu.

Comments are closed.