Ultimate magazine theme for WordPress.

İran: Ekonomik yaptırımların kaldırılmasında anlaştık lakin ana sıkıntılar devam ediyor

İran, nükleer muahedeyi yine canlandırmak için yapılan görüşmelerde, ABD’nin İran’ın petrol dalına ve bankalarına uyguladığı yaptırımları kaldırmayı prensipte kabul ettiğini lakin ana mevzularda anlaşmazlıkarın sürdüğünü belirtti.

Lider Hasan Ruhani’nin Özel Kalemi Mahmut Vaizi, gazetecilere ABD’nin Trump tarafından yürürlüğe konan tüm ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğini söyledi. Yaptırımların gayesinde olan dallar ortasında petrokimya, güç, bankacılık ve çelik üzere bölümler bulunuyordu.

İlgili Haberler

“Sigortadan petrol ve navluna kadar birçok alanda Trump devrinde yürürlüğe konan 1.040’a yakın yaptırım kaldırılacak” diyen Vaizi, ABD’nin birçok kişi üzerindeki yaptırımları kaldırmayı da kabul ettiğini belirtti ancak bunların ortasında yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin olup olmadığını söylemedi.

Vaizi yaptığı bir başka açıklamada ise ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) İran devletine ilişkin birçok haber sitesini kapattığını belirterek, “ABD’nin siyasetleri nükleer mutabakat görüşmeleri devam ederken hiç de yapan değil” dedi.

Comments are closed.