Ultimate magazine theme for WordPress.

İngiltere’den AB’ye Brexit protokolü tehdidi

G-7 tepesinin birinci gününde İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un Avrupa Birliği’ne (AB) karşı Kuzey İrlanda protokolüyle ilgili tehdidi öne çıktı.

Sky News kanalına konuşan Johnson, Brexit sonrası Kuzey İrlanda’ya yönelik ticaretin kuralları konusunda yaşanan uyuşmazlığın çözülmemesi durumunda tek taraflı adım atmaya imkan tanıyan 16. maddeyi uygulamaya almakta tereddüt etmeyeceklerini belirtti.

Johnson, “Unutmayın, AB protokolü uygulamamak için Ocak ayında 16. unsura başvurdu. Böylece AB’den Birleşik Krallık’a aşı ihracatını durdurabilirler. Bugün burada Birleşik Krallık’ın tek başına bir ülke olduğunu anlamamış gözüken kimi dostlarımızla görüştüm. Bunu onlara bir sefer daha anlatmam gerekti” diye konuştu.

Tepe öncesi AB tehdit etmişti

İki taraf ortasında Kuzey İrlanda konusunda tansiyon son devirde gitgide yükselmişti. Doruktan çabucak evvel kelam konusu uyuşmazlığı müzakere etmek için İngiltere Brexit Bakanı David Frost ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Maros Sefcovic Londra’da bir ortaya geldi.

Frost, muahedeye varmak için vaktin tükenmekte olduğu konusunda uyararak AB’yi Büyük Britanya’dan Kuzey İrlanda’ya giden malların denetiminde “sağduyulu” bir yaklaşım benimsemeye çağırdı.

İlgili Haberler

Sefcovic ise İngiltere’nin tek taraflı olarak denetimleri ertelemeye karar vermesi halinde Brüksel’in “katı ve kararlı” formda hareket edeceğini belirtti.

Görüşmelerin akabinde tekrar açıklama yapan Frost, “açık ve dürüst” formda konuştuklarını lakin Kuzey İrlanda Protokolü’ne ait bir ilerleme kaydedilemediğini duyurdu.

Uyuşmazlık yaratan protokol

Brexit muahedesinin bir kesimi olan Kuzey İrlanda Protokolü, Birleşik Krallık’ın kesimi olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ortasındaki ticareti düzenliyor.

Protokole nazaran Brexit’e karşın Kuzey İrlanda, AB’nin gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor. Birleşik Krallık’ın geri kalanıyla ticareti Kuzey İrlanda limanlarında gümrüğe tabi tutuluyor.

Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere’yle birlik yanlısı Protestanlar ortasındaki savaşı sona erdiren İyi Cuma Mutabakatı gereği, denetimlerin yapılabildiği fiziki bir kara hududu oluşturulamıyor. Bu yüzden denetimlerin fakat denizde yapılması kararlaştırılsa da uygulanmasında meseleler yaşanıyor.

Protokolün ticarete ziyan verdiğini ve Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’taki pozisyonunu tehdit ettiğini savunan Protestanların protokole karşı mart ve nisan aylarında şovlarda otobüs ve araçlar ateşe verilmişti. Protestoların ayrıyeten Katoliklerle çatışmaları yine başlatmasından tasa edilmişti.

Comments are closed.