Ultimate magazine theme for WordPress.

İngiltere’de yine açılışa darbe, ECB tahvil alımı, Bitcoin ve yüksek ham petrol – Piyasalarda neler oluyor?

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – İngiltere yine açılış tarihini erteleyecek, AB 10 yıllık toparlanma fonu çıkarmayı düşünüyor, Musk’ın yorumları üzerine Bitcoin iki haftanın yükseğinde, ham petrol pek çok yılın yüksek düzeylerini gördü.

İşte 14 Haziran Pazartesi günü piyasaları hareketlendirebilecek gelişmeler:

1. İngiltere, tekrar açılış tarihini erteleyecek

Süratli aşılama programları ile iktisatların yine açılması üzerine Batılı demokrasilerde Covid-19 salgınının en makus periyodunun geçtiğine dair itimat artıyor.

Bununla birlikte bu optimistlik darbe alabilir. Pazartesi günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’deki kısıtlamaların planlandığı üzere 21 Haziran’da kaldırılıp kaldırılmayacağını duyuracak. İngiltere, aşılama konusunda çok başarılı olan bir ülke.

Delta varyantının – resmen “endişe varyantı” – süratle yayılması ile bu planlar tehlikede.

Cuma günü Halk Sıhhati İngiltere’nin söylediğine nazaran İngiltere’de toplam Delta olayı 29.892 artış ile 42.323’e yükseldi ve bu varyant, yeni hadiselerin %90’ına tekabül ediyor.

Başbakan Boris Johnson Pazar günkü açıklamasında İngiltere’nin pandemi görünümü ismine artık daha az optimist olduğunu söyleyerek kısıtlamaların kaldırılması için belirlenen gaye tarihten sonra da yürürlükte kalması gerekebileceğine işaret etti.

Sıhhat Bakanı Edward Argar Pazartesi günü, İngiltere’de kısıtlamaların gevşetilmesi ertelendiği takdirde işletmeler için ek hükümet takviyesinin mümkün olduğunu söyledi.

İşletmeler için ek takviye olup olmayacağı sorulduğunda Argar BBC’ye “erteleme duyurusunu yaptığında (başbakan) birebir vakitte bu soruna de işaret edeceğini düşünüyorum” dedi.

2. Borsa yükselecek, gözler Fed toplantısında

ABD borsası Pazartesi günü bir nebze yüksek açılarak rekor düzeylere yakın kalmaya devam edecek. Fed toplantısı bekleniyor.

Dow Jones 10 puan artarken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 yükseldi.

Cuma günü üç majör endeks de yüksek kapattı. S&P 500 %0,2 artışla yeni rekor düzeye yükseldi. Dow %0,1’in çabucak altında bir artış yaşarken Nasdaq %0,4 yükseldi.

Fed’in iki günlük siyaset toplantısı öncesinde aktivite sonlu olacak. Merkez bankasının aksiyon alması beklenmiyor fakat yatırımcılar, enflasyondaki artışların merkez bankasını beklenenden daha kısa müddette teşviki azaltmak zorunda bırakacağı kaygıları Çarşamba günkü toplantı sonucuna odaklanacak.

ING analistleri, “açıklama, projeksiyonlar ve basın toplantısının yaygın ve piyasalar ortası volatilite düzeyleri ortasında getiri arayışı tarafındaki temel yaz trendine müdahale etmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Kurumsal gelişmelerde Tesla (NASDAQ:TSLA) ilgi odağında olacak. CEO Elon Musk, Twitter aracılığı ile yaptığı açıklamada madencilerin pak güç kullandığını onayladığında şirketin bitcoin süreçlerine devam edeceğini söyledi.

AMC Entertainment (NYSE:AMC), GameStop (NYSE:GME) ve Clover Health (NASDAQ:CLOV) üzere paylar ilgi görmeye devam edecek.

3. AB 10 yıllık tahvil satışına hazırlanıyor

İlgili Haberler

Avrupa Merkez Bankası (ECB), ultra genişlemeci siyasetlerini yürürlükte tutup bölgenin mali otoritelerine de toparlanmanın sürdüğüne dair net işaretler görene kadar birebirini yapmaları davetinde bulunarak Fed’in pandemi toparlanma çizgisini takip edecek üzere görünüyor.

ECB Lideri Christine Lagarde Politico ile yaptığı bir röportajda “ekonomiyi artık başlamış olan toparlanma kademesine çekmeliyiz” dedi. “Toparlanma konusunu sahiden garantilemeliyiz. Daima enflasyondan bahsediyoruz ve buna kayıtsız da değiliz. Lakin güçlü, sağlam ve sürdürülebilir bir toparlanmaya muhtaçlık var.”

Bununla birlikte Pazartesi günü Reuters, AB’nin 10 yıllık tahvil satışı için bankaları görevlendirdiğini raporladı. Bu, blok iktisadının salgından kurtuluşunu finanse etmek için kıymetli bir adım.

Reuters haberine nazaran satış, piyasa şartlarına bağlı olarak Salı günü gerçekleşecek ve üye ülkeler için hibe ve kredileri destekleyecek 800 milyar euroya kadar borç ihracı ile başlayacak. AB cephesinde eşi gibisi görülmemiş mali bir dayanışma hareketi bu.

4. Bitcoin iki haftanın yükseğinde

Bitcoin Pazartesi günü yükselerek iki haftanın doruğu olan 40.000 dolar yakınına ulaştı. Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin bitcoini tekrar kullanabileceğini söyledi.

Musk’ın yorumları son birkaç aydır bitcoini çalkalıyor. Birinci olarak Tesla’nın, araba alımında bir ödeme aracı olarak kabul edeceğini duyurup 1,5 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. Daha sonra bu kelamdan dönerek madencilerin yüksek güç kullanımına ve iklim değişikliğinde hissesi olmasına dair telaşlar nedeniyle bitcoin kabul etmeyeceğini söyledi.

Twitter’da Musk, “pozitif gelecek eğilimi olan madencilerin makul düzeyde (yaklaşık %50) pak güç kullanımı tasdik edildiğinde Tesla bitcoin süreçlerine tekrar başlayacak” dedi.

Bitcoin, Çin’deki düzenleyici baskısı ve Musk’ın görünüşte tereddütlü coşkusu nedeniyle yaklaşık 65.000 dolar olan tepeden yuvarlandıktan sonra %9 artışla 39.096,00 dolardan süreç gördü.

Bitcoin ayrıyeten El Salvador’un, dijital dövizi paralel bir yasal para olarak kabul etme kararından da takviye aldı.

Lider Nayib Bukele, denizaşırı Salvadorlular için bitcoinin potansiyel bir havale dövizi oluşunu vurguladı lakin hudut ötesi transferler yapan yalnızca birkaç klâsik havale şirketlerinin faydalandığı görüldü.

5. Ham petrol pek çok yılın yükseğinde, ABD hava seyahati yükseliyor

Pazartesi günü ham petrol fiyatları yükselerek pek çok yılın yüksek düzeyi yakınına ulaştı. Artan aşılamalar sayesinde global seyahat olağanlaşmaya başlarken güzelleşen talep görünümü yararlı oldu.

WTI %0,8 artışla 71,47 dolar oldu ve 2010’dan beri en uygun seri olacak formda beşinci çeyreklik artışı yolunda ilerliyor. Brent %1 artarak 73,38 dolara yükseldi.

Her iki mukavele de geçen hafta %1 üzerinde yararla arka arda üçüncü olumlu haftasını yaşadı.

ABD’de günlük hava yolcuları, salgın başladığından beri birinci sefer 2 milyonu aştı ve Kuzey Amerika ile Avrupa’nın birden fazla bölgesinde, karantina ve kısıtlamalar gevşetildikçe trafik de salgın öncesi düzeylere döndü.

Bununla birlikte Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), geçen hafta global petrol talebinin önümüzdeki yılın sonlarında salgın öncesi düzeylere döneceğini öngördü. Bu öngörü, OPEC’in 2021 yılında talebin günlük 5,95 milyon varil yükseleceği iddiası ile örtüşüyor.

Öte yandan İran, güç de dahil olmak üzere endüstriyel bölümleri üzerindeki yaptırımların kaldırılması konusunda ABD ile kapsamlı bir muahedeye vardığını söyledi lakin 2015 nükleer muahedesini tekrar canlandırmak için dünya güçlerinin “çok az vakti kaldığı” konusunda uyardı.

Piyasa bu yüksek düzeylerde süreç yapsa da yatırımcılar, daha fazla artışın boyutuna dair optimist görünüyor. Cuma günü CFTC’nin (Vadeli Emtia Süreçleri Ticaret Komisyonu) haftalık raporu, WTI pozisyonlamasının yaklaşık üç yılın en boğa düzeyinde olduğunu gösterdi.

Temkinli tavır tarafında olabilecek bir gelişme, Baker Hughes’un haftalık raporu olabilir. Rapora nazaran ABD’nin etkin petrol kuleleri, 6 artışla 365 oldu ve Nisan 2020’den beri en yüksek düzeyine çıktı.

Sondaj şirketlerinin artan talepten faydalanma arayışı ile bu, bir ay içindeki en büyük haftalık artış oldu.

Comments are closed.