Ultimate magazine theme for WordPress.

İngiltere’de iktisat toparlandıkça borçlanma azalıyor

İngiltere iktisadının yine açılmaya başlaması ve çalışanların işe geri dönmesiyle hükümetin borçlanması koronavirüsün tepe yaptığı devirlerin epeyce altına geriledi.

Borçlanmanın gerilemesinin gerisinde artan bütçe gelirlerinin ve bunun takviyesiyle daralan bütçe açığının tesiri hissedildi. Ülkede Mayıs ayında vergi gelirleri yıllık bazda yüzde 15 arttı.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin bilgilerine nazaran bütçe açığı ise Mayıs’ta 24,3 milyar sterlin (33,8 milyar dolar) oldu. Geçen yıl birebir ayda bu sayı 43,8 milyar sterlindi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi açığın 25,5 milyar sterlin olması istikametindeydi.

İlgili Haberler

Bağımsız Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR) ise Mayıs ayı için bütçe açığını 28,5 milyar sterlin olarak kestirim etmişti.

Bu durum, güçlü ekonomik büyüme ve güçlü istihdam piyasası tesiriyle kamu finansmanının beklenenden süratli iyileştiiğine işaret etti.

Maliye Bakanı Rishi Sunak “pandemi tesirinden çıktıkça insanların ve şirketlerin tekrar toparlanıp ayağa kalkması için detseğimizi sürdürüyoruz, gelecek yıllarda da borcu denetim altına almak için çabalıyoruz” yorumunu yaptı.

Geçen mali yılda 300 yılın en derin resesyonunun görülmesi ve çalışanlarla şirketleri desteklemek için maliyetlerin artmasıyla bütçe açığının GSYH’ye oranı yüzde 14,3 ile barış vaktindeki en yüksek düzeye ulaşmıştı. Lakin o devirden beri süratli aşılama süreci ekonomik görünümün toparlanmasında tesirli oldu. Ekonomistler bu sene yüzde 7 civarında büyüme bekliyor.

Comments are closed.