usta kredi

İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmadı

İngiltere’de hükümet koronavirüs kısıtlamaları kapsamında belirlediği milletlerarası seyahat koridorlarını bugün güncellendi.

Hükümet 6 ülkenin daha kırmızı listeye eklendiğini belirterek, kelam konusu ülkelerin Dominik Cumhuriyeti, Eritre, Haiti, Kuveyt, Moğolistan, Tunus ve Uganda olduğunu açıkladı.

12 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede olan Türkiye, 3 haftada bir yapılan güncellemelerde daha evvel bir sefer daha kırmızı listede tutulmuştu.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak konut yerine otelde karantinada kalmaları gerekiyor.

Bu otel konaklamasının 1750 sterlinlik (yaklaşık 21 bin 250 liralık) masrafını da yolcuların karşılaması gerekiyor.

İngiltere; Malta ve Barbados da dahil olmak üzere birden fazla ada ülkesi toplam 16 ülkeyi daha yeşil listeye aldı. İsrail ise yeşil listeye eklenmek için inceleniyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada, kelam konusu ülkelerde 30 Haziran lokal saatle 04:00’den itibaren kırmızı liste kurallarının geçerli olacağını belirtti.

Shapps ayrıyeten yazın ilerleyen periyotlarında hükümetin, iki Covid-19 aşısı vurulmuş şahıslar için, sarı listede yer alan ülkelerden gelmesi durumunda karantina mecburiyetini kaldırmayı amaçladığını söyledi.

Comments are closed.