Ultimate magazine theme for WordPress.

İngiltere Maliye Bakanı Sunak emekli maaşı artırımına sıcak bakmıyor

Sunday Times’ın haberine nazaran, Bakan Sunak’ın Başbakan Boris Johnson’ın bilakis, emeklilik maaşı ödemelerinde öngörülen yaklaşık yüzde 6’lık artışı, toplumsal transfer harcamalarını azaltmak hedefiyle desteklemediği aktarıldı.

Muhafazakar Parti 2019 seçim kampanyasında, her yıl emekli maaşlarında yıllık enflasyon oranı üzerinden ya da yüzde 2,5 oranında artırım yapılması kelamını vermişti.

İlgili Haberler

Pandemi periyodunda ortaya çıkan bütçe açıkları nedeniyle, Nisan ayına kadar olan üç aydaki yıllık fiyatlar yüzde 5.6 oranında arttı. Bu durumun da ilerleyen devirde, emekli maaşları için devlete fazladan 4 milyar pound (5.5 milyar dolar) yıllık masraf yaratacağı bekleniyor.

Sunday Times haberinde, Maliye Bakanlığı’nın bir yıl boyunca emekli maaşları ve fiyatlar ortasındaki bağı koparmak istediğini bildirdi. Haberde, ismi açıklanmayan bir bakanın, “Emekliler son derece düzgün durumda olacaklar. Bunu bir yıl boyunca düzeltmek siyasi olarak o kadar da sıkıntı değil.” yorumunu yaptığı belirtildi.

Haberde ayrıyeten, Bakan Sunak’ın bu hafta tartışılacak olan emeklilere yönelik toplumsal yardım planının, yıllık 5 milyar sterlinlik potansiyel maliyeti konusunda da kaygılı olduğu kaldedildi.

Comments are closed.