usta kredi

İki Fed yetkilisinden şahin öngörüler

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, beklentilerden daha süratli gerçekleşen toparlanma sonucunda Amerikan Merkez Bankası’nın 2022 sonuna kadar faiz artırmasını beklediğini, varlık alımlarının azaltılması kararının da gelecek birkaç ay içinde alınabileceğini söyledi.

Çarşamba akşamı gazetecilere açıklamalarda bulunan Bostic, “Son bilgilerdeki üst istikametli sürprizler dikkate alındığında, birinci faiz artırımı için beklentimi 2022 sonuna çektim. 2023’te iki adım öngörüyorum” dedi.

ABD iktisadının pandemi tesirlerinden kurtulma yolunda ilerlediği görüşünü aktaran Bostic, bu yıl için yüzde 7 büyüme ve yüzde 3,4 enflasyon öngördü.

Gelecek yıl faiz artırımı bekleyen banka üyelerinden biri de Dallas Fed Lideri Robert Kaplan’dı. Çarşamba günü Bloomberg News’a konuşan Kaplan, Fed’in varlık alımlarını azaltma eşiğine insanların düşündüğünden daha erken ulaşacağını varsayım etti.

Kaplan, “İnsanların düşündüğünden daha süratli olmasını beklediğim kayda paha ek toparlanma görüldükçe ve pandemi tesiri ortadan kalktıkça, risk idaresi açısından hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul değer alımlarını ayarlamanın çok daha yararlı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Powell enflasyondan tasa duymuyor

Fed Lideri Jerome Powell, ABD iktisadında son devirde görülen enflasyon artışının beklentilerin üzerinde olduğunu lakin muhtemelen süreksiz olacağını söylemişti.

Salı günü ABD Temsilciler Meclisi alt komitesine koronavirüs krizi hakkında sunum yapan Powell bir soru üzerine, “Enflasyondaki beklenti üzeri artışın kayda kıymet bir kısmı, hatta tahminen de tamamı ikinci el otomobil ve kamyonlar üzere iktisadın açılmasından direkt etkilenen kategorilerden kaynaklanıyor” demişti. Lakin Fed Lideri bu görüşe dair belirsizlikler olduğunu da kabul etti ve “Bu tesirlerin beklediğimizden daha büyük ve daha uzun periyodik olabileceğini söyleyebilirim” diye eklemişti.

Comments are closed.