Ultimate magazine theme for WordPress.

İcra ve İflas Kanunu’ndaki değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı

İcra ve İflas Kanunu’ndaki değişikliklere nazaran, ticari ve ekonomik bütünlük arz eden ya da bir bütün halinde satıldığı takdirde daha yüksek gelir elde edileceği anlaşılan mal ve haklar ile bu mal ve hakları bünyesinde bulunduran işletmeler, bir bütün olarak satılacak.

Satışta işletmenin devamlılığı ve iktisada olan katkısı gözetilecek.

Rehinli malın konkordato projesine nazaran işletme tarafından kullanılması öngörülmüyor yahut değeri düşecek ya da koruması masraflı olacak ise satışına müsaade verilebilecek.

Yapı kullanma müsaade dokümanı verilmesi sırasında yapı kullanma müsaadesi harcı ile cins tashihi harcı belediyelerce tek seferde alınabilecek.

İlgili Haberler

Yapı kullanma müsaade evrakı düzenlenen tüm yapıların cins değişikliği süreçleri resen yapılacak.

Belediye Gelirleri Kanunu’na eklenen hususla iş yapma kolaylığı ıslahatları kapsamında birleştirilen kimi inşaat müsaadeleri prosedürlerine bağlı olan harçlar, bedel ve fiyatlar de yapı ruhsatı başvurusu ile tek seferde ödenebilecek.

Motorlu araçlar mecburî mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminat hesaplamalarında yapılan düzenlemeye nazaran, bedel kaybı tazminatında aracın piyasa pahası, kullanılmışlık seviyesi, hasara uğrayan kesimleri ile hasar meblağı dikkate alınacak.

Kamulaştırmasız fiili el koyma yahut tüzel el atma davalarında, mahkemenin bedel ve tazminat hakkındaki kararının icrası, taşınmaz mal ile ilgili birebir haklar kapsamındaki kararların icrasına ait kararlara nazaran yerine getirilecek.

Comments are closed.