Ultimate magazine theme for WordPress.

Hollanda kapalı alanlarda maskeyi kaldırıyor

Hollanda’da hükümet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında olağanlaşma planında kapalı alanlarda maske zorunluluğunun da kaldırıldığı dördüncü etaba 26 Haziran’da geçileceğini açıkladı.

Hollanda’da süreksiz hükümetin Başbakanı Mark Rutte ve Sıhhat Bakanı Hugo de Jonge, ülke genelinde uygulanan önlemlerde gevşeme planına ait ortaklaşa basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Rutte, 28 Nisan’da başlayan olağanlaşma planında dördüncü basamağa 26 Haziran’dan itibaren geçileceğini bildirdi.

Kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını belirten Rutte, toplumsal aralığın korunamadığı toplu taşıma araçları, havalimanı, uçak ve ortaokullarda maske takılmasına devam edileceğini kaydetti.

Rutte, 26 Haziran prestijiyle normalleşmede büyük bir adım atılacağını tabir ederek, “1,5 metre toplumsal aralığa uymak kaydıyla neredeyse her şey özgür.” dedi.

İlgili Haberler

Hijyen ve 1,5 metre toplumsal ara kurallarına uyma kaidesinde değişiklik olmayacağını vurgulayan Rutte, ayrıyeten şimdi aşı olmayan ve yazın seyahat edeceklere fiyatsız koronavirüs testi yapılacağını açıkladı.

26 Haziran’dan itibaren gevşetilen önlemler

Amatör spor karşılaşmaları 26 Haziran’dan itibaren yapılabilecek. Cümbüş dalı olağan çalışma saatlerine dönebilecek. Toplumsal aralığın korunamadığı diskotek ve gece kulüpleri negatif test sonucu sunanlara, son 6 ay içinde hastalığı geçirenlere yahut aşısını yaptıranlara açık olacak.

Meskenlere alınabilecek konuk sayısında hudut kaldırıldı. Meskenden çalışma zaruriliği kısmen kaldırılarak, uzaklık ve hijyen kurallarına uyulması kaydıyla çalışma saatlerinin yarısında ofislerin kullanılabilmesine karar verildi.

Alkol satışı yapan yerlerin kapanış saati kısıtlaması kaldırıldı. Sinema, tiyatro, konferans, aktiflik ve düğün salonları uzaklık ve hijyen kurallarına uyulması kaydıyla kapasitesinin tamamını kullanabilecek.

Öte yandan, toplantıda, toplumsal uzaklık kuralı ve liselerde eğitimin gelecek yıl nasıl yapılacağına ait planlamanın ağustosun ortasında açıklanacağı belirtildi.

Comments are closed.