Ultimate magazine theme for WordPress.

Her 3 TL’lik kartlı ödemenin 1 TL’si ticari kartlarla gerçekleşiyor

BKM, mayıs ayına ait kartlı ödeme datalarını açıkladı.

Datalara nazaran, mayıs ayı sonunda Türkiye’de 79 milyon adet kredi kartı, 141,5 milyon adet banka kartı ve 48,8 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor. Mayıs 2020 ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 11’lik, banka kartı adedinde yüzde 3’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 43’lük artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 269,3 milyon adede ulaşarak geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 11 arttı.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile mayıs ayında yapılan toplam ödeme fiyatı bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 51 artarak 115 milyar TL oldu. Kartlı ödemelerde gerçekleşen yüksek büyümede, Mayıs 2020’de salgının ağır günlerinde alınan önlemlerle birlikte kartlı ödemelerde meydana gelen yavaşlama (baz etkisi) tesirli oldu.

Mayısta ödemelerin 94,3 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken, 19,1 milyar TL’sinde banka kartları, 1,6 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. Kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran büyüme yüzde 49, banka kartı ile ödemelerde yüzde 52 olurken, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 330 olarak gerçekleşti.

İnternetten kartlı ödeme meblağı mayısta geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 82 artarak 35 milyar TL’ye yaklaştı. Mayıs 2020’de yüzde 25,2 olan internetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki hissesi ise yüzde 29’un üzerine çıkarak rekor düzeye ulaştı.

Her 3 TL kredi kartı ödemesinin 1 TL’si ticari kartlarla gerçekleşiyor

İlgili Haberler

Son yıllarda kıymeti süratle artan ve ticari hayatta çek-senet üzere klasik ödeme araçlarının yerini alan ticari kredi kartları ile ödemeler süratli büyümesini sürdürüyor.

İş yeri sahiplerine ödemelerde büyük kolaylık sağlayan ticari kredi kartı adedi mayıs prestijiyle 7,1 milyona ulaştı. Geçen ay ticari kredi kartlarıyla yapılan ödeme meblağı 2020’nin birebir devrine nazaran yüzde 67 artarak 27,9 milyar TL oldu.

Ticari kredi kartları ile yapılan ödemelerin toplam kredi kartı ödemeleri içindeki hissesi geçen yıla nazaran artarak yüzde 30’a ulaştı ve her 3 TL kredi kartı ödemesinin 1 TL’si ticari kredi kartlarıyla gerçekleşti.

Ön ödemeli kartların kullanımı süratle yaygınlaşıyor

Bir vadesiz hesaba bağlı olmasına gerek olmadan kullanıcının karta yüklediği ölçü kadar ödeme yapmasına imkan sağlayan ön ödemeli kartların kullanımı da süratle yaygınlaşıyor. Market ve giysi üzere temel gereksinimlerden internet ödemelerine, ulaşım kartlarına para yüklemeden fatura ödemelerine ve simit, kahve, ulaşım üzere mikro ödemelere kadar hayatın birçok alanında kullanımının arttığı görülüyor.

Mayıs ayında ön ödemeli kartlarla toplam 34 milyon adet ödeme yapılırken, toplam kartlı ödemelerin yüzde 5’inde ön ödemeli kartlar kullanıldı. Geçen yılın birebir periyodunda yüzde 2 olan bu hissenin kelam konusu düzeye gelmesi, ön ödemeli kartların hayatımıza ne kadar süratli girdiğine işaret ediyor.

Comments are closed.