Ultimate magazine theme for WordPress.

Havalimanlarında muhakkak sayıda yolcuya örnekleme temelinde PCR testi yapılacak

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), koronavirüs önlemleri kapsamında ülkelere giriş tablosunu güncelledi. Yapılan güncelleme ile yurt dışından Türkiye’ye yapılan uçuşlarla gelen makul sayıda yolcu yine teste tabi tutulacak. Testin emelinin yolcuların elinde bulunan negatif PCR testinin doğruluğunu sorgulamak olduğu belirtildi.

SHGM’den yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

İlgili Haberler

“Ülkemize girişlerde girişten en az 14 gün evvel aşı yaptırıldığına ve/veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıyeten negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu şahıslar için karantina önlemi uygulanmayacaktır. Ülkemize girişlerde aşı sertifikasının yahut hastalığı geçirdiğine dair dokümanların ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat evvel yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu yahut girişten azami 48 saat evvel yapılmış negatif süratli antijen test sonucunun ibrazı kâfi görülecektir.

Ülkemize yapılacak girişlerde şahıslar Sıhhat Bakanlığı tarafından varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen şahısların test örnekleri alındıktan sonra en son varış yerlerine gitmelerine müsaade verilecek, test sonuçlarının müspet çıkması durumunda Sıhhat Bakanlığı COVİD19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. Test sonuçları olumlu çıkan şahıslar ile yakın temasta bulundukları şahıslar kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük müddet ile karantinaya alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantina şartları sonlandırılacaktır. Bu bireylerden Hindistan mutantı taşıdığı tespit edilenlerin karantina şartları 14. günün sonunda PCRtesti negatif sonucuyla sonlandırılacaktır. Ayrıyeten seyahatten 72 saat evvel register.health.gov.tr adresinde yer alan yolcu bilgi formunun doldurulması zaruridir.”

AA

Comments are closed.