Ultimate magazine theme for WordPress.

Halka arzlara ‘yabancı’ kaldılar

KUTAY KORAP

Borsa İstanbul’da son periyotta yabancı yatırımcıların sahiplik oranı ve halka arzlar kıymetle takip edilen haber başlıkları içerisinde yerini koruyor. Borsa İstanbul’da yabancı sahiplik oranı tarihin en düşük düzeylerindeyken, yeni halka arzlara yabancı kurumsal yatırımcıların ilgisinin de hudutlu olduğu görülüyor.

Borsa İstanbul 2021 yılının birinci 5 ayında 20 adet halka arz gerçekleşti. Bu 20 halka arzın 7’sine yabancı yatırımcı için tahsisat ayrılmadı. İştirak gösterilen 13 halka arzın yalnızca ikisinde ayrılan tahsisatın üzerinde dağıtım gerçekleşirken, dördünde yabancı yatırımcının aldığı hisse çift haneleri gördü.

Yabancıların katıldığı halka arzlardan yalnızca Galata Wind ve Ünlü Yatırım Holding’te planlanan tahsilatın üzerinde talep ve dağıtım oranı gerçekleşti. Planlanan tahsilatın altında talep gelse de, dağıtım oranı planlanan tahsilata eşit olan şirketler Naturel Gaz ve Boğaziçi Beton oldu. Geriye kalan halka arzlarda ise yurtdışı kurumsallara dağıtılan halka arz oranları planlanan tahsilatın altında gerçekleşti.

İlgili Haberler

Kimi halka arzlar Birincil Piyasa’da “Borsa’da Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış” metodu ile yapılırken, yurtdışı kurumsalların talebi yahut planlanan tahsilatı bulunmadı. Lakin yurt dışı kurumsallara planlanan tahsilatların büyük bir çoğunluğu istenilen ilgiyi görmedi.

Şirket Tahsisat (%) Dağıtım (%)
Galata Wind 10 24,4
Turk İlaç 30 24,1
Oyak Yatırım 30 24
Ünlü Yatırım 10 10,4
Naturel Gaz 10 10
Kalekim Kimya 10 4,3
Aydem Güç 20 1,8
Başkentgaz 6 1,1
ATP Ticari Bilgisayar 10 0,9
BMS Çelik 0,1
Penta Teknoloji 10
Mercan Kimya
Işık Plastik
Matriks Bilgi
Tureks Turizm
Qua Granite
Biotrend
Çan2 Termik
Ziraat GYO

Tacirler Yatırım İdare Konseyi Danışmanı Mehmet Aşçıoğlu’nun değerlendirmelerine nazaran yabancı takas hissesinin gerilemesi ve halka arzlardaki değerlemelerin uygun gelmemesi yabancının halka arzlara uzaklıklı durmasına neden oldu.

Aşçıoğlu, “Borsada yabancı takas oranı yüzde 42’ye kadar gerilemiş durumda. Hesaplamamıza nazaran bunun 36 puan civarı ‘çakılı mal’ diye tabir edilen uzun vadeli yatırımlardan oluşuyor. Bu da bize fonların oranının yüzde 6’ya kadar gerilediğini gösteriyor. Bu fonlar hayli bedelli firmaları satıp çıktığı süreçte, kimi halka arzlardaki kıymetli olanları doğal olarak tercih etmiyorlar. Birtakım halka arzların iskontoları, fiyat-kazanç oranları yahut sermaye kârlılıkları soru işaretleri barındırıyor. Ayrıyeten yabancıların tercih ettiği dalların biraz daha otomotiv yan sanayi, beyaz eşya yahut katma bedelli petrokimya şirketleri olduğunu ve burada da yüksek sahiplik oranı tercih ettiklerini görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Comments are closed.