Ultimate magazine theme for WordPress.

G-7’de Çin’in Nesil ve Yol projesine alternatif plan tartışması

G-7 ülkeleri Çin’e global çapta meydan okuyacak olan yeni bir planı gündeme aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya nazaran G-7 ülkeleri Çin’in Jenerasyon ve Yol projesine alternatif olarak fakir ülkelerin altyapı geliştirilmesine yardım edecek yeni bir global planı destekliyor.

Bloomberg’in haberine nazaran ise Almanya Çin’in Nesil ve Yol projesine alternatif bir tasarı konusunda tereddüt gösterirken, Çin’in ilerleyişinin önüne geçmek için hali hazırda Batı dünyasının adımlarının olduğuna inanıyor.

İlgili Haberler

ABD Biden idaresi G-7 doruğuna katılan başkanların gelişmekte olan ülkelerdeki 40 trilyon dolarlık altyapı açığının giderilmesine dayanak verecek ‘Daha Uygun Bir Dünyayı Tekrar İnşa Et’ (B3W) isimli bir planın başlatılmasını gündeme aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Başkan Biden, Çin ile stratejik rekabeti ve orta ve düşük gelirli ülkelerin çok büyük altyapı gereksinimlerini karşılamaya dayanak verme tarafındaki somut adımları taahhüt etmek için G-7 önderleri ile bir ortaya geldi” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada B3W planının, Latin Amerika’dan Karayiplere, Hindistan-Pasifik bölgesinden Afrika’ya kadar global kapsamda olacağı söz edildi. Farklı G-7 ülkelerinin farklı coğrafik yönelimlerinin olacağı belirtilirken inisiyatifin toplamda dünya üzerindeki tüm orta ve düşük gelirli ülkeler kapsayacağı vurgulandı.

Comments are closed.