Ultimate magazine theme for WordPress.

G-7 vergi mutabakatı, Yellen’in enflasyon niyeti, sıcak konut piyasası – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – G-7 kurumsal vergilendirme muahedesi, Janet Yellen’in yüksek enflasyon ve faiz oranlarına ait görüşleri, Wall Street’teki düşüşler, düşük ham petrol fiyatları ve sıcak konut piyasaları.

İşte 7 Haziran Pazartesi günü piyasaları hareketlendirebilecek gelişmeler:

1. G-7 vergi mutabakatı

G7 gelişmiş uluslar kümesi, Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Google (NASDAQ:GOOGL) üzere çokuluslu şirketleri vergilendirme konusunda genel bir muahedenin bir modülü olarak en az %15 oranla en az global kurumlar vergisi üzerine anlaştı.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, “en kıymetli yedi sanayi ulusu bugün en az kurumlar vergisi fikrini destekliyor. Vergi adaleti ve dayanışma açısından çok yeterli haber, dünya genelindeki vergi cennetleri için ise berbat haber” dedi.

Üretimi sekiz yıl süren dönüm noktası niteliğindeki bu muahede, birçok kişinin büyük şirketlerin yetki alanlarını değiştirerek vergi makbuzlarında milyarlarca dolar tasarruf etmesine imkan tanıdığını söylediği global bir sistemin yine yazılmasında ileriye gerçek atılmış büyük bir adıma işaret ediyor. Mutabakat, çok uluslu şirketlere, yalnızca merkezlerinin bulunduğu yer yerine, para kazandıkları ülkelerde vergi alınmasının önünü açıyor.

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann BBC radyo ile yaptığı bir röportajda “dünya çapında şu an durum o denli olmasa da daha fazla vergi ödeyecek olan çok büyük çokuluslu ABD şirketleri var” dedi.

Londra’daki toplantıdan sonra yayınlanan bildirime nazaran büyük firmaların faaliyet gösterdiği ülkeler, %10’luk bir marjı aşan kârların “en az %20”sini vergilendirme hakkına sahip olacak. Bu, “en büyük ve en kârlı çok uluslu şirketler” için geçerli olacak.

Fakat bu muahede yürürlüğe girmeden evvel aşılması gereken birçok pürüz olduğundan bu çokuluslu şirketlerin pay senedi fiyatlarında büyük darbeler almaları pek muhtemel değil.

İlgi artık G20 maliye bakanlarının İtalya’daki Temmuz toplantısı ile OECD’de yer alan yaklaşık 140 ülke ortasında uzun vakittir devam eden görüşmelere kayacak.

Ayrıyeten %10 marj hududu, birçok teknoloji şirketine nazaran daha düşük kâr marjına sahip olan Amazon’u hariç tutabilir. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, OECD’den Cormann’ın kabul edeceği halde e-ticaret devini de kapsamasını beklediğini söyledi.

Bununla birlikte gerçek sayıların genel mutabakata yerleştirilmesinin zorluğu çarçabuk görüldü ve son ayrıntıların, onay için derinden bölünmüş Kongre’ye sunulması gerekiyor.

2. Borsa, rekor düzeylerin yakınında konsolide oldu

ABD pay senetleri, müspet bir haftanın akabinde rekor düzeylerin yakınında konsolide oldu ve Pazartesi günü düşük açılacak.

Dow Jones 15 puan düşerken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,4 geriledi.

Cuma günü majör endeksler yüksek kapattı. Son istihdam raporu mayıs ayında 559.000 tarım dışı istihdam yaratıldığını gösterdi. Bu, beklenenin altında kalarak Fed’in üzerindeki, ultra genişlemeci para siyasetini dizginlemesi istikametindeki baskıyı yatıştırdı. Tıpkı vakitte iktisatta toparlanmaya işaret ediyor.

S&P 500 mayıs ayında kırdığı rekor düzeye yalnızca %0,2 yakınlıkta ve geçen hafta %0,6 artış yaşayarak 2021 çıkarını %12’nin üstüne çıkardı. Dow Jones Industrial Average ve NASDAQ Composite endeksleri de geçen haftayı bu yıl için %13 ve %7 artışla kapattı.

Pazartesi günü ekonomik takvim büyük oranda boş ve temel ilgi Perşembe günkü enflasyon sayılarında olacak.

Kurumsal gelişmelerde: büyük teknoloji devleri, G7’nin vergi mutabakatı haberleri ile gözünü kırpmadı. Amazon bu yıl İtalya’daki yatırımlarını artırma maksadının bir modülü olarak kalıcı mukavelelerle 3.000 yeni çalışanı almayı planladığını duyurdu.

Manşet payları (meme stocks) da bugün ilgi çekebilir: GameStop (NYSE:GME), AMC Entertainment (NYSE:AMC) ve BlackBerry (NYSE:BB) üzere isimler, volatil ticaretteki büyük artışlara karşın Cuma gününün kırmızı bölgede kapattı.

İlgili Haberler

3. Gözler enflasyonda

Geçen hafta piyasanın ilgisi ABD’nin işgücü piyasasındaydı – bu hafta gözler enflasyona çevrildi.

Perşembe günü mayıs ayına ilişkin TÜFE dataları paylaşılacak. Geçen ay beklenenden yüksek gelen enflasyon, artan fiyat baskılarının Fed’e teşvikleri azaltmaya başlama baskısı yapabileceği tasası ile borsada satışlara yol açtı.

ABD ekonomisindeki toparlanma sürat kazanıp güç fiyatları yükseldiğinden yıllık TÜFE nisan ayında %4,2’ye yükselerek Eylül 2008’den beri gördüğü en büyük artışını yaşadı. Mayıs ayında da yıllık %4,7 ile kıymetli artışlar bekleniyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonda ve faizlerde artışa yol açsa bile Lider Joe Biden’in sunduğu 4 trilyon dolarlık harcama planının ABD için güzel olacağını söyleyerek yeni bir tartışma noktası açtı.

Yellen Bloomberg News ile yaptığı röportajında “on yıldır çok düşük enflasyon ve faiz oranları ile uğraş ediyoruz” dedi. “Bunların olağan faiz oranı etrafına geri dönmesini istiyoruz ve işleri bir nebze rahatlatmaya yardımcı oluyorsa bu makûs bir şey değildir, güzel bir şeydir.”

15-16 Haziran’daki fed toplantısı öncesinde yayınlanacak majör iktisat bilgilerinden birisi, bu enflasyon okuması ve Fed yetkilileri, toplantı öncesindeki hafta klasik yasak periyoduna girecek.

4. Sıcak konut piyasası

Covid-19 salgınından birinci faydalananlardan birisi ABD’nin konut piyasasıydı. Hudutlu stoklar, düşük faiz oranları ve teklif savaşları, fiyatların süratle roket üzere yükselmesine yol açmıştı.

Kimi ölçümlere nazaran piyasa, mali krizden evvelki tepesi sırasında olduğundan daha da sıcak, o kadar ki birtakım mesken sahipleri, artık ikame için bir ihale savaşına girme kaygısıyla satma konusunda isteksiz hale geliyor ve mevcut stoku sonlandırıyor.

İngiltere piyasası şimdi o düzeylere ulaşmış değil lakin Halifax Building Society’nin son sayıları, konut fiyatlarının yaklaşık yedi yılın en güçlü temposunda büyüdüğünü gösterdi.

Mortgage kredi kuruluşuna nazaran Mayıs ayında fiyatlar %1,3 büyüyerek yıllık büyüme temposunu %9,5’e çıkardı. Piyasa, emlak alımlarında süreksiz bir vergi indiriminden, tüketici tasarrufundaki artıştan ve virüsten kurtulmaya yönelik inançtan yarar sağladı.

İngiltere’nin mali durumu bu kadar makûs iken tahminen de bu, Şansölyenin epey süratli bir halde tekrar göz atabileceği bir vergi indirimidir.

5. İran görüşmeleri öncesinde ham petrol geriledi

Pazartesi günü ham petrol fiyatları zayıfladı. Yatırımcılar, İran ve dünya güçleri ortasında nükleer mutabakat üzerine yapılacak görüşmeler öncesinde kâr realizasyonu yaptı.

WTI %0,8 düşüşle 69,05 dolar olurken Brent %0,9 gerileyerek 71,25 dolara düştü.

Mayıs ayında Çin’in petrol ithalatında görülen %14,6’lık yıllık düşüş, fiyatlar üzerinde baskı yarattı lakin birden fazla piyasa iştirakçisinin ilgisi, nükleer mutabakat üzerine İran ve dünya güçleri ortasında Perşembe günü başlamak üzere Viyana’da yapılacak yeni toplantı tipinde.

Başarılı bir sonuç ile İran petrolü üzerindeki ekonomik yaptırımlar kaldırılabilir ve böylelikle global pazara günlük 500.000 ila 1 milyon varil ham petrol tekrar girebilir.

Bu hafta muahedeye varılacağına dair Avrupalı kaynaklardan olumlu sesler yükseliyor. Lakin daha evvel de bunu duyduk ve bilhassa de ABD ve İran ortasındaki bağlar Avrupa ile olandan daha gergin olduğu için en sıkıntı kararların birçok bizi bekliyor.

Bununla birlikte ABD, Avrupa ve Çin’deki kısıtlamaların kaldırılması ile talepte yaşanan toparlanmadan ötürü petrol fiyatları bu yıl %40 üzerinde artış yaşadı.

ING analistleri bir yazıda “Temmuz toplantısında OPEC+’nın, üretimi daha da artırmayı kabul etmesini bekleyeceklerini söyleyen Rus petrol üreticilerinin gürültüsüne karşın geçen hafta piyasa güçlüydü” dedi. “Açıkça görülüyor ki piyasa, gelişmeye devam eden talep göstergelerine odaklanmaya devam ediyor.”

Comments are closed.