Ultimate magazine theme for WordPress.

Fitch: Türk şirketleri güçlenen dolar karşısında risklere açık

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk şirketlerinin Döviz cinsinden borçlarını azalttığını ve döviz varlıklarını artırdıklarını lakin döviz cinsinden borçlanmanın hala yaygın olduğunu ve döviz cinsinden gelirler ile gereğince tesirli dengelenmediğini söyledi.

Gelişen ekonomilerdeki şirketlerin doların kuvvetlenmesi riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Fitch, Türk şirketlerinin tarihi olarak bu risklere daha fazla açık olduğunu vurguladı. Fitch’in incelemesine nazaran, Türk şirketlerinin döviz cinsi borçlarının oranı yüzde 70 düzeyindeyken döviz cinsi gelirlerinin oranı yüzde 46 düzeyinde bulunuyor.

Türk şirketlerinin dövizden kaynaklı risklere açıklığının geçtiğimiz yıllarda Türk lirasında yaşanan paha kayıplarıyla ön plana çıktığını belirten Fitch, ABD Merkez Bankası Fed’in varlık alımı azaltımına yıl sonuna gerçek başlayacağını beklediklerini söz etti.

Türk lirası paha kaybettiği takdirde şirketlerin döviz cinsinden borçlarını Türk lirası cinsinden gelirleriyle çevirmeye çalışacağını lisana getiren kurum, bu borçların kısa vadeli olması halinde risklerin daha da arttığının altını çizdi.

“Türk şirketleri için döviz riskleri hala ana faktör”

İlgili Haberler

Fitch, Türk şirketleri için döviz risklerinin hala ana faktör olmaya devam ettiğini ancak 2017 yılsonundaki datalarla şu anki bilgiler karşılaştırıldığında şirketlerin bu riskleri sınırlamak için çeşitli tedbirler aldığını vurguladı.

2017 yılında yüzde 71 düzeyinde bulunan bileşik döviz cinsi borcun yüzde 53’e gerilediğini belirten Fitch, döviz cinsinden gelirlerin de yüzde 26’dan yüzde 31’e çıktığına değindi.

Şirketlerin nakit durumlarını da artırarak piyasalardaki rastgele bir bozulmaya karşı likiditelerini güçlendirdiklerini belirten Fitch, gelirler içinde nakit konumların hissesinin yüzde 21’den yüzde 28’e çıktığını söyledi.

“Türk şirketleri fiyat artışlarını tüketiciye yansıtabiliyor”

Döviz cinsi gelirleri döviz cinsi borçlarını karşılamayan şirketler için riskleri azaltan en büyük faktör ise Türk şirketlerinin yükselen fiyatları tüketicilere yansıtabilme kapasiteleri olduğunu vurgulayan Fitch, kurun süratli kıymet kaybına uğradığı devirlerde kısa vadeli risklerin daha ön plana çıktığını tabir etti.

Türk şirketlerinin benzerlerine kıyasla kısa vadeli borçlanmaya daha bağımlı olduğunu lisana getiren kurum, taahhütsüz kredi servislerinden fazla çoğunlukla taahhütsüz kredi servislerini kullandıklarını da belirtti.

Comments are closed.