Ultimate magazine theme for WordPress.

Fitch: Salgında güçlü talep gelişen ekonomilerdeki ihracatçılara yardımcı oldu

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını müddetince güçlü global talebin gelişmekte olan ekonomilerdeki ihracatçılara yardımcı olduğunu belirtti.

Fitch’ten yapılan açıklamada, geçen yıl global eser talebindeki artışın birtakım gelişen iktisatların cari açıklarının kapatılması için destekleyici olduğu lakin salgın sonrasında talep kalıplarının normalleşmesiyle bu durumun devam etmeyebileceği belirtildi.

Salgın müddetince güçlü global talebin gelişmekte olan ekonomilerdeki ihracatçılara yardımcı olduğu aktarılan açıklamada, ABD’deki teşvik dayanağının, ABD’nin mal talebini orantısız bir formda artırdığı, Kovid-19 toplumsal ara tedbirlerinin ise ABD’nin hizmet tüketimini kısıtladığı kaydedildi.

İlgili Haberler

Açıklamada, gelişmiş iktisatların salgın kısıtlamalarını azaltmasıyla gelişen iktisatların cari hesaplarındaki bakiyelerin güzelleşmesinin vakitle gevşemesinin muhtemel olduğu belirtildi.

Gelişmiş ekonomilerdeki kısıtlamaların azaltılmasının tüketici harcamalarının ithal eserlerden yerli eserlere kaymasına neden olabileceği aktarılan açıklamada, “Bu da gelecek periyotta gelişmekte olan iktisatların ihracat büyümesinin daha ölçülü bir hal almasına neden olabilir.” denildi.

Salgına ait bahislerin gelişen ekonomilerdeki seyahat ve turizm üzere kesimlerdeki toparlamayı geciktirebileceği belirtilen açıklamada, gelişen ekonomilerdeki milletlerarası turist sayısında son devirde bir ölçü artış görülmesine rağmen sayının hala salgın öncesi devrin altında olduğu bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fitch Ratings İktisat Kısmı Yöneticisi Robert Sierra, “Ticaret tarafındaki artışın büyük kısmı Batılı tüketicilerin elektronik eserleri stoklaması ve hükümetlerin tıbbi ekipman satın alması nedeniyle Doğu Asya’dan yapılan ihracattan kaynaklandı.” tabirini kullandı.

Comments are closed.