usta kredi

Fed yetkililerinde varlık alımı ayrışması

Fed yetkilileri, ABD’de pandeminin sürat kesmesi ve iktisadın açılmasıyla sürat kazanan enflasyonun süreksiz olup olmayacağı ve faiz artırımları ile varlık alımlarının azaltılmasının zamanlaması konusunda ayrışmaya devam ediyor.

Son olarak St. Louis Fed Lideri James Bullard, 2022 sonuna kadar faiz artırımı bekleyen yetkililer ortasına katıldı. Daha evvel Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ve Dallas Fed Lideri Robert Kaplan bu tarafta görüş bildirmişti.

Bullard Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’de enflasyonun beklentilerin üzerinde artabileceğini öngördü.

Konut fiyatlarındaki artıştan kaygı duyduğunu ve bir varlık balonu potansiyeli gördüğünü belirten Bullard, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başladığında ipoteğe dayalı menkul değer alımlarını yavaşlatma taraftarı olabileceğini belirtti.

New York Fed Lideri John Williams ise enflasyon üzerinde üst istikametli riskler olduğunu kabul etmekle birlikte iktisadın azami istihdam düzeyinden uzak olduğunu ve yakın bir vakitte faiz artırımı öngörmediğini söyledi.

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin de “Yakın vadeli enflasyonist baskıların dördüncü çeyreğe hakikat azalmasını bekliyorum” dedi.

Comments are closed.