Ultimate magazine theme for WordPress.

Fed/Williams: İktisat, para siyasetinde değişimi şimdi teyit etmiyor

New York Fed Lideri John Williams iktisadın tekrar açılması sonrası kısa vadeli dengesizliklerin bitmesi ve fiyatlardaki aykırıya dönüşle enflasyonun yüzde 3 civarından düşüşe geçeceğini söyledi.

Williams “enflasyonun bu sene yüzde 3, gelecek sene ve 2023’te yüzde 2’ye yakınsayacağını düşünüyorum” yorumunu yaptı.

Pazartesi günü sanal ortamda konuşma yapan Williams enflasyon görünümünde büyük belirsizlik olduğunu ve yakından takip edeceğini söyledi. Williams “ekonominin tekrar açılmasıyla enflasyonun çoğunlukla süreksiz tesirlerle sıçrama yaptığını düşünüyorum. Geçen sene pandemi periyodunda başlayan düşüşlerin zıdda döndüğünü ve birden fazla yükselişin bundan kaynaklandığını unutmamalıyız.

İlgili Haberler

Fiyatlar yine açılan iktisada adapte olduğunda bu yüksek artışların devam etmeyeceğini ve toplam enflasyona baskı yapmayacağını düşünüyorum.” yorumunu yaptı.

Mayıs’ta yarım milyondan fazla istihdam sağlandığını ve bunun da uygun bir ilerleme olduğunu kaydeden Williams “ancak tam gücüne kavuşması için hala gidilecek çok yol var” diye konuştu.

Williams iktisadın süratle toparlandığını ve orta vadeli görünümün uygun olduğunu fakat datalar ve şartların FOMC’nin ekonomiyi güçlendirmek için dayanak sunan para siyasetini değiştirmesi için şimdi kâfi olmadığını belirtti.

Comments are closed.