Ultimate magazine theme for WordPress.

Fed toplantısı, İngiltere enflasyonu, ham petrol ve Biden-Putin tepesi – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Fed iki günlük toplantısını bugün bitirecek, bundan ötürü Wall Street’teki faaliyetler hudutlu. Ham petrol tekrar yükseldi, İngiltere’de enflasyon gayenin üzerine çıktı, Lider Biden ve Putin Cenova’da buluşuyor.

İşte 16 Haziran Çarşamba günü piyasaları hareketlendirebilecek gelişmeler:

1. Fed toplantısı yaklaşıyor

Fed’in iki günlük siyaset toplantısı Çarşamba günü bitiyor ve merkez bankasının faizleri ve aylık tahvil alımlarını mevcut düzeylerde tutması bekleniyor.

Fakat piyasanın temel beklediği, bankanın enflasyon ve teşviki azaltma muhtemelliğine dair kanısı.

Fed Lideri Jerome Powell ve meslektaşları, son birkaç aydır enflasyon baskısının süreksiz olacağı ve merkez bankasının, ekonomik toparlanma sağlam bir biçimde gerçekleşene kadar ultra genişlemeci para siyasetlerini yürürlükte tutacağı konusunda hayli ısrarcı.

Bununla birlikte ABD’de, enflasyonun beklenenden daha süratli yükselmesi ve iktisadın bu yıl on yılın en süratli temposunda büyüyeceğinin iddia edilmesi ile Fed’in, iktisadın salgından çıkışını desteklemek için kısa vadeli gösterge faizlerini sıfıra yakın tutmaya devam etmesinin ve büyük tahvil alım programını değiştirmeden bırakmasının gerekip gerekmediğine dair sorular sorulmaya başladı.

Salı günkü bilgiler, TÜFE 2008’den beri gördüğü en yüksek düzeylere çıktıktan bir hafta sonra toptan satış enflasyonunun rekor düzeylere yükseldiğini gösterdi.

Ebury analistlerinden Matthew Ryan, “yatırımcılar, bankanın varlık alım temposunu azaltmayı düşündüğüne dair gösterge arıyor olacak” dedi. “Başkan Jerome Powell’ın, heyetin tahvil alımlarını azaltma vaktini tartışmaya başladığını söyleme ihtimali olduğunu düşünüyoruz fakat yılın sonlarına yanlışsız, muhtemelen Eylül ayına kadar resmi bir duyuru olması mümkün değil.”

İlgi çekecek öbür şey, FOMC’un, faiz oranı gayesi için siyasetçilerin projeksiyonlarını grafiksel olarak resmeden “noktasal grafiği” olacak. Mart ayında 18 yetkilinin yedisi, 2023 için faiz artırımı öngördü ve bir küme üyenin projeksiyonlarını yükseltmesi de mümkün görünüyor.

Ryan ekledi: “2024 yılına kadar artırım olmayacağına işaret eden Mart projeksiyonlarına kıyasla 2023 sonundan evvel artırım olacağını gösteren medyan noktayla sonuçlanması olası.”

Hülasa bu, en çok beklenen FOMC toplantıları ortasında olacak ve milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones’a nazaran muhtemelen de Jay Powell’ın mesleğindeki en kıymetli Fed toplantısı.

2. Fed kararı öncesinde borsa karışık

Fed’in son güncellemesi öncesinde Çarşamba günü ABD borsası dar aralıklarda karışık açılacak.

Dow Jones 50 puan düşerken S&P 500 %0,1 geriledi ve Nasdaq 100 %0,1 yükseldi.

Wall Street Salı günkü seansta rekor düzeylerden çekildi. S&P 500, tüm vakitlerin yükseğini gördükten sonra %0,2 düşük kapattı. Dow Jones %0,3 gerilerken Nasdaq Composite %0,7 kayıpla düşük performans gösterdi.

Yatırımcılar, fed duyurusuna kadar önemli hareketlerden kaçınacak üzere görünüyor.

Derecelendirme kuruluşu Fitch, Salı günü ABD için büyüme kestirimin %6,2’den yükseltti. Artık 2021 yılında GSYH’de %6,8 büyüme öngörüyor.

Fitch analistleri, “ABD’nin Mart ayı teşvikinin tesiri, güçlü tüketim harcamalarındaki artışa katkısı da dahil olmak üzere daha da netleşti, artık salgın öncesine nazaran %30 fazla” dedi.

Çarşamba günü iktisat cephesinde, Mayıs ayı konut başlangıçları ve inşaat müsaadeleri ile birlikte ABD konut piyasası var.

Kurumsal gelişmelerde: Oracle (NYSE:ORCL) payı yaklaşık %5 düşüş yaşadı. Yazılım üreticisi, büyük rakiplerini alt etmek için bulut bilişim yatırımlarını artırdığından cari çeyrek için varsayımların altında kâr iddiası yaptı.

3. Biden ve Putin buluşacak

ABD lideri Joe Biden ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü Cenova’da bir ortaya gelecek. Biden vazifeye geldiğinden beri yapılacak olan birinci toplantılarında, rastgele bir gelişme olması beklentileri düşük.

İlgili Haberler

Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’dan Kırım’ı ilhak etmesi, 2015 yılında Suriye’ye müdahale etmesi ve Donald Trump’ı Beyaz Saray’a taşıyan 2016 seçimlerine karıştığına dair ABD tarafından yapılan suçlamalar – Moskova reddetmişti – sonrasında iki taraf ortasındaki alakalar son birkaç yıldır alt üst olmuş halde. Biden’in, bu yıl yaptığı bir röportajda Putin’e “katil” demesi de işleri pek kolaylaştırmıyor.

Münasebetiyle tartışacak hayli mevzu var.

Rusya’yla temaslı olduğu söylenen hatalılar tarafından yapılan fidye yazılım taarruzları, son vakitlerde iki defa Amerika’nın değerli altyapısını amaç aldı. Biden ayrıyeten Suriye’nin yanında Ukrayna ve Belarus’a müdahil olmasını da tartışmaya istekli olacak.

Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny’yi çevreleyen durum ve genel olarak insan hakları da bir mahkûm değişimi üzere gündemde olacak.

Muahedeye varılabilecek alanlardan biri de nükleer silahlar. Ve her iki taraf da orduları ortasında istikrarlı alakalar kurmak ve maliyetleri sınırlamak için silahların denetimi hakkında konuşmaya istekli.

Bununla birlikte Carnegie Moscow Center niyet kuruluşu yöneticisi Dmitri Trenin, bir Reuters haberinde “olumlu manada Cenova’dan çıkarılacak en kıymetli şey, ABD ve Rusya’nın fizikî olarak karşı karşıya gelmemesi ve böylelikle askeri bir çarpışmanın önüne geçilecek olması” dedi.

4. Ham petrol tekrar yükseldi, ABD stokları düşüş yaşadı

Çarşamba günü ham petrol fiyatları yeniden artış yaşadı. Stoklardaki düşüş ve talepteki toparlanma hissiyatı desteklerken Brent arka arda beşinci artışını yaşadı.

WTI %0,2 artışla 71,23 dolar olurken Brent %0,2 yükselerek 74,11 dolara ulaştı.

Çarşamba günü hissiyatı destekleyen öteki gelişme, evvelki seansta paylaşılan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporu oldu. Rapor, 11 Haziran ile biten haftada stoklarda 8,5 milyonun biraz üzerinde düşüş yaşandığını gösterdi.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ham petrol arz dataları paylaşılacak ve şayet stoklarda misal bir düşüş yaşandığını gösterirse bu, Ocak ayından beri görülen en büyük düşüş olacak.

Hızlanan aşı programları, pek çok batı ülkesinin Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmesine imkan tanıması ile ham petrol piyasaları bu yıl şimdiye kadar %40 üzerinde artış yaşadı.

Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) ve OPEC üzere değerli kurumlar, bu yılın ikinci yarısında global petrol talebinde toparlanma bekliyor. Lakin bu fiyatların ne kadar daha yükselebileceği hala tartışmalı.

Goldman Sachs bu ayın başında boğa bir not paylaşarak petrolün bu yılın sonlarında 80 dolar olacağını belirtti ve neredeyse o düzeydeyiz.

ING analistleri, “bu düzeyler gelecek ayın başına kadar devam ederse bu yalnızca, 1 Temmuz’daki toplantıda OPEC+’nın agresif üretim artışları konusunda hemfikir olma mümkünlüğünü artırır” dedi.

“Mayıs-Temmuz ortasındaki 2,1 milyar varillik arz artışını hesaba katsak bile OPEC+’nın piyasa getirecek daha 6 milyar civarı üretim arzı var. Bu da önümüzdeki aylarda talepte yaşanması beklenen artışı ziyadesiyle dengelemeli.”

Ve İran ile ABD 2015 nükleer muahedesine tekrar katılırsa yaptırımların kaldırılması durumunda İran’ın global pazara ekleyebileceği günlük yaklaşık iki milyon varil petrolden bahsedilmiyor.

5. BoE üzerindeki enflasyon baskısı artıyor

Yüksek enflasyon düzeyleriyle başı belada olan tek merkez bankası Fed değil. İzlanda Mayıs ayında politikayı fiilen sıkılaştırarak Batı Avrupa’da top çevirmeye başlarken daha doğudaki Rusya da faizleri yükseltti ve Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti de kısa mühlet içinde tıpkı şeyi yapacak üzere görünüyor.

Yeni Zelanda ve Güney Kore merkez bankaları, acil para siyaseti için müddet davetinde bulunurken Kanada Bankası geçen ay niceliksel genişlemeyi azaltma kararı aldı.

İngiltere Bankası (BoE) üzerindeki baskı da artıyor. Ülkedeki kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra Mayıs ayında enflasyon, beklenmedik biçimde %2,0 maksadının üzerine çıkarak %2,1’i gördü.

Merkez bankası, iktisadın kısıtlamalardan kurtulması ve global petrol fiyatlarındaki artışla birlikte enflasyonun bu yılın sonuna kadar %2,5’i görmesini beklediğini söyledi.

Lakin besin, güç ve öbür volatil fiyatları hariç tutan çekirdek enflasyon, Mayıs ayına kadar olan 12 ay içinde %2,0’a yükseldi.

Geçen haftanın sonunda İngiltere Bankası Kıdemli Ekonomisti Andy Haldane, İngiltere iktisadının şu an “harika” gittiğini ve merkez bankasının, enflasyonu denetim altına almak için nakdî teşvik musluğunu kapatmayı düşünmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Enflasyon, ABD’nin Mayıs ayında gördüğü ve yaklaşık 13 ayın yükseği olan yıllık %5,0 düzeyine yakın olmadığından bunun yakın vakitte gerçekleşmesi mümkün değil lakin vakit yaklaşıyor.

Comments are closed.