Ultimate magazine theme for WordPress.

Fed sonrası tahvil ve dolar için hangi kurum hangi varsayımı yaptı?

Fed yetkililerinin projeksiyonlarında sürpriz bir formda 2023’te iki faiz artışı öngörüldü. Çeyreklik projeksiyonlar 18 üyenin 13’ünün 2023 sonuna kadar en az bir faiz artışı öngördüğünü ortaya koydu. 11 üye 2023 sonuna kadar en az iki faiz artışı varsayım etti. Yedi üye 2022’de faiz artışı öngördü. Mart ayındaki projeksiyonlarda yalnızca dört üye 2022’de faiz artışı öngörüyordu.

Fed’in varsayımlarının beklenenden daha süratli bir sıkılaşmaya işaret etmesi tahvil getirilerinden dolara kadar birçok varlık sınıfında öngörülerin yine şekillenmesine yol açtı.

İşte kurumların tahvil ve dolar tarafındaki iddiaları…

JPMorgan

JPMorgan Asset Management Global Piyasa Stratejisti Kerry Craig ABD Hazine tahvil getirilerinin bu yıl görece olarak kademeli formda artmasını beklediklerini lisana getirdi.

PGIM

İlgili Haberler

PGIM G10 Ekonomisti Ellen Gaske ve Baş Stratejisti Robert Tipp ekonomik toparlanma fiyatlaması ve Fed olağanlaşması beklentileri eşliğinde ABD tahvil getirilerinin bu yılın ortası üzere tepe yapmasını bekliyor.

Goldman Sachs

Goldman Sachs Stratejisti Zach Pandl zayıf dolar iddialarını sürdürdüklerini, buna rağmen tapering tartışmalarının dolar kısa durumları için bir zorluk olacağı yorumunu yaptı.

TD Securities

Ortalarında Priya Misra’nın da olduğu TD Securities stratejistleri ise “Fed’in üstün şahin duruşu kısa vadede dolara takviye verebilir. Yüksek faizlere düşük risk iştahının eşlik etmesi durum sıkışması manasına gelebilir” değerlendirmesini yaptı.

BlackRock

Taperingin olumsuz tesir yaratmayacağını düşünenler de var. BlackRock CIO’su Rick Rieder, taperingin somut bir gerilim yaratmayacağını, tersine ısınan iktisat ve yüksek enflasyon paradigmasının daha büyük risk olduğunu belirtti.

Comments are closed.