Ultimate magazine theme for WordPress.

Fed şahinleşecek mi?

Fed’in Çarşamba günü vereceği iletilerle ilgili beklentiler ABD Merkez Bankası’nın büyük oranda güvercin bir tavır takınacağına yönelik olurken, beklenenden şahin bir açıklama güzel bir halde fiyatlanmış beklentiler için risk oluşturabilir. Pekala Fed’in beklenen şahin tavrı nasıl olur?

Şayet Fed, iktisadın yeterli bir formda toparlandığına ve finansal şartların çok fazla genişlemeci olduğuna dair bir fikre kapılırsa görece şahin bir karar alabilir. Bu göz önüne alındığında, faizler artsa ve pay piyasaları düşse bile büyük bir finansal şartlar tamponu olacak.

Lakin enflasyonun süreksiz olacağı ve istihdam piyasasının hala toparlanmadan uzak olduğunu belirten Fed’in irtibat lisanını değiştirmesi pek de muhtemel değil.

İlgili Haberler

Fed’in Lider Yardımcısı Clarida üzere varlık alımını tartışmaya hazır üyeleri bulunsa bile Powell’ın ve öbür oy kullanan üyelerin New York Fed Lideri John Williams’ın güvercin tarafını destekleyeceği düşünülüyor. Clarida’nın kendisi de Powell ile olan fikir ayrılıklarını ortaya çıkarmak için şimdi erken olduğuna karar verecektir.

Bunun yanında, bildiriden “enflasyon uzun vadeli amacın altında kararlı bir halde oluşuyor” tabirinin çıkarılması gerekecek zira bu artık hakikat değil.

Şayet varlık alımı azaltımıyla ilgili etkin bir konuşma olacaksa bu büyük oranda mortgage’a dayalı menkul değerler üzerinde yükselen konut piyasasını soğutmak için olabilir.

Şayet Fed 2022 ve 2023 için enflasyon kestirimini değiştirirse bu 2023 yılında faiz artıracağını söyleyen Fed’in bildirisini güçlendirmiş olur. Ancak Fed enflasyonist şokların süreksiz olduğuna inanıyorsa enflasyon iddiaları sabit kalmalı.

Comments are closed.