Ultimate magazine theme for WordPress.

Fed Lideri Powell yükselen enflasyondan telaşlı değil

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, ABD’de enflasyonun tırmanışa geçtiğini, lakin arz dengesizliklerinin ortadan kalkmasıyla Fed’in yüzde 2 maksadına geri döneceğini belirtti.

Powell ABD Kongresi’ndeki konuşmasında petrol fiyatlarındaki artışa ve pandemisi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla ABD’de harcamalarda görülen tırmanışa işaret ederek “Enflasyon son aylarda kayda kıymet formda yükseldi. Bu süreksiz arz tesirleri ortadan kalktıkça enflasyonun uzun vadeli maksadımıza geri dönmesi bekleniyor” tabirlerini kullandı.

Powell, koronavirüs salgınından etkilenen ABD iktisadında “aralıksız iyileşme” görüldüğünü, istihdamda artışın devam ettiğini belirtti.

İlgili Haberler

Powell Kongre’ye hitaben yaptığı konuşmada mevcut para siyaseti ya da Fed’in artan fiyatlar nedeniyle iktisada sağladığı dayanağı daha süratli biçimde sonlandırmak zorunda kalabileceği ihtimaline yönelik ayrıntılara yer vermedi.

Fed tarafından Pazartesi günü yayımlanan konuşmasında Powell fiyatlarda yaşanan artışı süreksiz olarak değerlendirdiğini söz
etti.

Powell ekonomik toparlanmanın her kademe ve kesim için tıpkı süratte ilerlemediğini düşük gelirli çalışanların ve azınlıkların
işsizlikten daha fazla etkilendiğini yineledi. Lider Powell, “Fed olarak toparlanma sağlanana kadar ekonomiyi desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Comments are closed.