Ultimate magazine theme for WordPress.

Fed kararı banka kârları için olumsuz

ABD Merkez Bankası Fed’in aşkın rezerv faizi ile karşıt repo faizini artırması ve varsayımlarının daha şahin bir duruşa işaret etmesiyle 5 yıl ve 30 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ortasındaki fark 7 ayın en düşüğüne geriledi.

30 yıllık ve 5 yıllık tahvil faizleri ortasındaki fark Mart 2021’de gün içerisinde 167 baz puana kadar tırmanırken Fed toplantısı sonrasında 20 baz puan civarında düşerek 120 baz puana geriledi.

Bloomberg HT Araştırma Müdürü Cumhur Örnek ise hususla ilgili “Getiri eğrisinin yataylaşması bankaların kârlılıklarını olumsuz etkileyebilir” dedi.

İlgili Haberler

Citigroup CFO’su Mark Mason, bankanın alım-satım süreçlerinden sağlanan gelirin geçen yıla nazaran yüzde 30 düşebileceğini söylerken JP Morgan CEO’su Jamie Dimon da salgının yarattığı oynaklıkla bir arada 2020 yılında bankaların güzel kârlar elde ettiğini ama ikinci çeyrekte kendi bankasının alım-satım süreçlerinden elde ettiği gelirlerin 6 milyar dolardan az olmasını beklediğini söylemişti.

ABD’de banka paylarında de perşembe günü önemli düşüşler yaşandı. JP Morgan payları yüzde 2,9 paha kaybederken Citigroup payları yüzde 3,64 düşüş yaşadı. Wells Fargo’nun payları ise yüzde 6’dan fazla paha kaybetti.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının akabinde beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı.

Fed, aşkın rezervler üzerindeki faizi ise yüzde 0,10’dan yüzde 0,15’e yükseltirken, aykırı repo faizini yüzde 0,05’e yükseltmişti.

Comments are closed.