Ultimate magazine theme for WordPress.

Fed/Bullard: Powell varlık alımı azaltma tartışmasını başlattı

St. Louis Fed Lideri James Bullard, Fed Lideri Jerome Powell’ın bu hafta varlık alımı azaltma tartışmalarını resmi olarak başlattığını söyledi.

Enflasyon amaçlarına ulaşmak için siyasetlerin düzeltmeye muhtaçlığı olduğunu belirten Bullard, varlık alımı azaltımına ait tartışmaların gelecek haftalarda devam edeceğini vurguladı.

Fed’in gerektiği vakit siyaset düzeltmesi yapmak için hazır olması gerektiğini söyleyen Bullard, 2021 ve 2022 yılında yüzde 2 üzerine enflasyon amacına ulaşılacağını belirtti.

İlgili Haberler

“2022 sonunda faiz artışı bekliyorum”

Fed’in birinci faiz artırımını 2022’nin sonunda yapmasını beklediğini söyleyen Bullard, 2022 yılı boyunca %2,5-3 ortasında oluşacak yüksek enflasyonun faiz artırımı için gereken kuralları sağlayacağını da lisana getirdi.

“İyi bir yıl ve güzel bir başlangıç olmasını bekliyorduk lakin beklediğimizden de uygun bir yıl oldu. Beklediğimizden daha yüksek bir enflasyon var ve burada biraz şahinleşmemizin pek doğal olduğunu düşünüyorum” diyen Bullard, 2021 yılında enflasyonun yüzde 3 olmasını beklediğini söyledi.

Bullard’ın açıklamaları sonrasında 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi 4 baz puana yakın yükselerek yüzde 1,51’e çıkarken Bloomberg Doolar Spot Endeksi 1.143’e çıktı.

Comments are closed.