usta kredi

Fed/Bowman: Enflasyon tedarik külfetlerinin aşılmasıyla azalacak

Fed Liderlerinden Michelle Bowman, ABD’de iktisadın tekrar açılmasından kaynaklanan tedarik zinciri dengesizlikleri giderildiğinde üst taraflı fiyat baskısının da azalacağını söyledi.

“Yukarı taraflı fiyat baskısı tedarik meşakkatlerinin çözülmesiyle birlikte azalacaktır ancak bu biraz vakit alabilir” diyen Bowman, durumu yakından takip edeceğini ve gerekirse öngörülerini değiştirebileceğini söyledi.

Fed yetkilileri enflasyonun bu yıl yüzde 2 maksatlarının üzerinde olabileceğini lakin 2022 ve 2023 yılında tekrar bu düzeylere döneceğini belirtmişlerdi. Fed Lideri Jerome Powell ise salı günü Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada fiyat artışlarının beklenenden fazla olduğu konusunu tekrar vurguladı.

Bowman konuşmasında para siyasetine değinmedi ancak siyaset yapıcıların geçen hafta gerçekleştirdiği toplantıda faiz artışı beklentilerini öne çekmeleri enflasyon risklerine dair telaşları de artırmıştı.

Fed/Bullard: Powell varlık alımı azaltma tartışmasını başlattı

St. Louis Fed Lideri James Bullard, Fed Lideri Jerome Powell’ın varlık alımı azaltma tartışmalarını resmi olarak başlattığını söylemişti.

Enflasyon amaçlarına ulaşmak için siyasetlerin düzeltmeye muhtaçlığı olduğunu belirten Bullard, varlık alımı azaltımına ait tartışmaların gelecek haftalarda devam edeceğini vurgulamıştı.

Fed’in gerektiği vakit siyaset düzeltmesi yapmak için hazır olması gerektiğini söyleyen Bullard, 2021 ve 2022 yılında yüzde 2 üzerine enflasyon amacına ulaşılacağını belirtmişti.

Fed’in birinci faiz artırımını 2022’nin sonunda yapmasını beklediğini söyleyen Bullard, 2022 yılı boyunca %2,5-3 ortasında oluşacak yüksek enflasyonun faiz artırımı için gereken kaideleri sağlayacağını da lisana getirdi.

“İyi bir yıl ve düzgün bir başlangıç olmasını bekliyorduk ancak beklediğimizden de âlâ bir yıl oldu. Beklediğimizden daha yüksek bir enflasyon var ve burada biraz şahinleşmemizin pek doğal olduğunu düşünüyorum” diyen Bullard, 2021 yılında enflasyonun yüzde 3 olmasını beklediğini söyledi.

Comments are closed.