Ultimate magazine theme for WordPress.

Fed: ABD-Çin ticaretinde yaklaşık 10 milyar dolar kayıp

2020 yılının başlarında global ticaret bilgilerinde bir anomali yaşandı: Çin ABD’ye, ABD’nin raporladığından daha fazla mal sattığını bildirdi. Bu durum iki ülke ortasındaki ticaret savaşlarında planlanmayan bir sonuçtu.

Fed ekonomistlerinin yeni bir araştırmasına nazaran olağan seyrin dışındaki bu durum Çinli ihracatçıların ve ABD’li ithalatçıların yanlış raporlama sürecinin bir sonucu oldu.

İlgili Haberler

Fed ekonomistleri Hunter Clark ve Anna Wong iki ülke ortasında 2018’te devreye giren ek gümrük vergilerinden bu yana ABD ve Çinli şirketlerin yanlış raporlamasının ticaret açığındaki daralmayı açıkladığını belirtti.

Ekonomistlerin hesaplamalarına nazaran 2020’de ticaret istikrarının 2017’ye kıyasla 88 milyar dolar daha az olduğu, açığın 55 milyar dolarının ABD’nin tarifelerin kalkmasından ötürü, 12 milyar dolarının Çin’in KDV iadesindeki yanlış raporlamadan kaynaklandığı, kalan 20 milyar doların ise açıklanamadığı belirtildi.

Uzmanlar “ABD bilgileri, ticaret savaşının ABD ile Çin’in ikili ticaretine daha küçük bir tesiri olduğunu gösteriyor.” tabirini kullandı. Raporda ayrıyeten ABD ithalatında yanlış raporlamanın yaklaşık 10 milyar dolarlık gelir kaybı manasına geldiği iddiasına de yer verildi.

Comments are closed.