Ultimate magazine theme for WordPress.

EURO 2020 kaç euro?

Salgın nedeniyle bir yıl ertelenen EURO 2020 futbol turnuvası başlıyor. 31 gün sürecek ve 51 maça sahne olacak turnuvada, 24 ulusal grup çaba edecek.

Tarihinde birinci defa ikiden fazla ülkenin mesken sahipliği yapacağı tertip, 11 farklı ülkede düzenlenecek. İtalya’nın başşehri Roma, İngiltere’nin başşehri Londra, Hollanda’nın başşehri Amsterdam, Danimarka’nın başşehri Kopenhag, Azerbaycan’ın başşehri Bakü, Romanya’nın başşehri Bükreş, Macaristan’ın başşehri Budapeşte’nin yanı sıra Rusya’nın Saint Petersburg, Almanya’nın Münih, İspanya’nın Sevilla ve İskoçya’nın Glasgow kenti de müsabakalara mesken sahipliği yapacak.

Türkiye birinci kere turnuvanın açılış maçında

A Ulusal Ekip, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2020) açılış maçında İtalya ile karşı karşıya gelecek.

Roma Olimpiyat Stadı’ndaki müsabakayı yaklaşık 17 bin taraftar tribünden izleyecek. Bu gayrette yaklaşık 3 bin Türk taraftarın da tribünde yer alması bekleniyor.

A Ulusal Futbol Grubu, 1996, 2008 ve 2016’da Fatih Terim, 2000’de de Mustafa Denizli idaresinde finallerde alana çıktı. Ay-yıldızlı takım birinci sefer Şenol Güneş idaresinde Avrupa Şampiyonası’nda gayret edecek.

2281991 1f2a63ab7fc700ccc7598271247ac04f

1996’da İngiltere’nin düzenlediği finallerde Türkiye, kümedeki 3 maçını gol atamadan, hezimetle tamamlayarak elendi. 2000 yılında Hollanda ve Belçika’nın ortaklaşa düzenledikleri finallerde ise Türkiye, kümeden çıkıp, çeyrek finalde Portekiz’e yenilerek, tertibe veda etti.

Ay-yıldızlı grup, Fatih Terim idaresinde katıldığı EURO 2008’de ise büyük bir muvaffakiyete imza atarak, yarı finale kadar yükseldi. Almanya’ya 3-2 yenilen Türkiye, Avrupa Şampiyonaları tarihindeki en âlâ dereceye imza attı. Ulusal Grup, 2016’da Fransa’da düzenlenen turnuvada ise küme maçlarını 3 puanla 3. sırada tamamlayarak elendi.

İlgili Haberler

İktisadıyla de dikkat çekiyor

Turnuvanın salgından etkilenen Avrupa iktisadında bir hareket yaratması bekleniyor. Maçlara konut sahipliği yapacak stadyumlara aşikâr kapasitede seyirci alınacak. Toplamda 150 milyonu aşan seyircinin maçları izlemesi bekleniyor.

Açılış maçları için bilet fiyatları 75 euro ile 225 euro ortasında değişirken, küme maçlarında fiyatlar 30-185 euro bandında yer alıyor. Final maçı için ise 295 euro ile 945 euro ortasında bir fiyat skalası bulunuyor.

Turnuva sponsorluk sayılarıyla da öne çıkıyor. KPMG Football Benchmark’ın yaptığı çalışmaya nazaran, ana sponsorların turnuvaya ayırdığı sayı 170 milyon euro civarında. Sponsorluklar ortasında Hollanda, Çin ve Amerika şirketleri ön sıralarda yer alıyor.

2281991 c7d6df0aacf10f0b617d51ef822264db

Ülkelerin takım bedellerinde ise 1,2 milyar Euro ile İngiltere listenin en üst sırasını alırken, Transfermarkt’a nazaran İngiltere ulusal grubunda Harry Kane en bedelli oyuncu. Türkiye ise 325 milyon euroluk takım pahası bulunurken, en pahalı 10 ülke içerisinde yer alıyor. Takım içerisindeki en bedelli oyuncumuz ise Çağlar Söyüncü olarak öne çıkıyor.

Turnuvanın en bedelli oyuncuların ülkeleri ve oynadıkları kulüplere baktığımızda, İngiltere kulüplerinin önemli oranda baskın olduğu görülüypr. KPMG Football Benchmark’ın değerlemesine nazaran turnuvanın en bedelli 7 oyuncusunun 4’ü İngiliz asıllıyken, 5 tanesi İngiliz kulüplerinde top koşturuyor. Bu 7 oyuncunun piyasa pahası ise 888 milyon Euro ile Türkiye Üstün Lig ve Holanda Ligi üzere liglerden daha kıymetlidir.

Euro 2020 futbol şampiyonasında öne çıkan birtakım ülkelerin Lig Değerleri’ne bakıldığında, İngiltere Premier League 13 milyar Euro piyasa kıymeti ile en pahalı lig olarak karşımıza çıkıyor. İkinci sıradaki İspanya Ligi olan La Liga İngiltere Liginin neredeyse yarı bir piyasa pahasına işaret ediyor. Türkiye Üstün Lig’i ise 529 milyon Euro ile listenin alt sıralarında yer alıyor. Kimi Avrupa ülkelerinin lig kıymetlerinin, ülke gayri safi yurtiçi hasılasına oranladığımızda ise en düşük oran Holanda ve Türkiye, en yüksek oran ise İspanya ve İngiltere.

Comments are closed.