usta kredi

Esnafa hibe takviyesinde müracaat tarihi uzatıldı

Esnaftan gelen talep sonucunda hibe dayanağında müracaat tarihi uzatıldı.

Twitter hesabından açıklama yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Bakanlığımızca esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimize verilen 3 bin ve 5 bin TL’lik hibe takviyesinin son müracaat tarihini gelen talepler üzerine 1 Temmuz 2021 Perşembe saat 23:59’a kadar uzattık.” sözlerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı’ndan daha evvel yapılan açıklamada müracaat sıralaması dikkate alınarak 188 bin 194 bireye 5 bin TL, 843 bin 683 şahsa de 3 bin TL hibe ödeneceği belirtilmişti. Toplamda 1 milyon 31 bin 877 şahsa 3.5 milyar liralık hibe takviyesi ödemesi yapılacak.

Birinci kümede kahvehane, kafe, çay bahçesi üzere yerler ile okul ve işçi servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar üzere işletmeler yer alırken bu işletmelere bir kereye mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak.

İkinci kümede bakım, tamir, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve ikramlık eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer almakta.

Comments are closed.