Ultimate magazine theme for WordPress.

Eriyen stokların tesiriyle bilgisayar ve donanımda fiyat artışı kaçınılmaz

HANDE BERKTAN

Bilgisayar ve donanım pazarı artan talep ile birlikte kurlardaki yükselişin de tesirlerini hissediyor. Salgın sonrasında artık git gide yeni olağan haline gelen uzaktan çalışma ve eğitim tüketici talebinin artmasına neden olurken kurdaki yükseliş beklentisi münasebetiyle talebin öne çekilmesi de stokların erimesine yol açan ögelerden biri oldu.

Döviz kurundaki artıştan etkilenen ithal yüklü teknoloji eserlerinden bilgisayar, yazıcı ve projeksiyon aygıtlarında bu devir fiyat değişimlerini ve tüketici trendlerini HP Türkiye Genel Müdürü Emre Alaman, LG Electronics Türkiye IT ve Medikal Eserler Satış Müdürü Ekin Doğan, Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu ve Anker Türkiye, İsrail ve Orta Asya Ülke Müdürü Cem Bodur Bloomberg HT için yanıtladı.

Teknoloji firma yöneticilerinin ortak görüşü, kurdaki artışın perakende noktasında eserlere çabucak yansıtılmadığı fakat stokların erimesiyle birlikte yeni parti eserlerin yeni fiyatlarla perakendeye sunulacağı tarafında.

“Teknoloji eserlerinde öne çekilmiş güçlü talep devam ediyor”

HP Türkiye Genel Müdürü Emre Alaman

 • Bilgisayara ve yazıcılara olan talep güçlü bir halde devam ediyor. Kur ve enflasyonda artış beklentisi sebebiyle öne çekilmiş bir talep olabileceğini düşünüyorum. Öğrencilerin ve ofislerin gereksinimlerine yönelik eserler, en çok talep aldığımız kategoriler ortasında yer alıyor.
 • Bilgisayar tarafında talebin büyük çoğunluğu dizüstü bilgisayarlara yöneldi. Oyun bilgisayarlarına gösterilen ilgi de bu devirde çok güçlü oldu. Tekrar bu süreçte bilgisayar aksesuarlarının da aygıtı verimli ve sıhhat kurallarına uygun bir formda kullanmak için değerli olduğu fark edildi.
 • Monitör, klavye, fare ve kulaklık üzere eserlerin satışında kıymetli büyümeler gözlemledik. Yakın vakitte gerçekleştirdiğimiz HyperX satın alımı sayesinde artık oyun pazarında çok daha faal olacağız.
 • Dala genel olarak baktığımızda büyüme trendinin birkaç sene hakim olacağını söyleyebiliriz. Tüketicilerin yeni muhtaçlıkları sonucu oluşturduğu yeni talep ile başlayan bu büyüme süreci, kurumların yeni talepleri ile güçlenerek devam edecek.
 • Kesim oyuncularının piyasaya süreceği yeni teknolojiler de aygıt yenileme talebini canlandıracak. Pazardaki yeni büyüme fırsatlarını pahalandırmak isteyen firmaların yatırım planlarını süratle hayata geçireceğini düşünüyorum. Bu sonuçları göz önünde bulundurduğumuzda 2021’de ve ilerleyen yıllarda uzun vadeli büyüme gerçekleştireceğimizi söyleyebilirim.
 • Bu yıl satılacak aygıt sayısının da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10 artmasını bekliyorum. Üst segment aygıtlara ve oyun bilgisayarlarına yönelik talep de güçlü bir biçimde devam ederse dolar bazında ciro büyümesi daha yüksek olabilir.
 • HP olarak iş planlarımızı uzun devirli bir büyüme öngörüsü ile yaptık. 2021 yılında da daldaki birinci 3 şirketin toplam yüzde 50’in üzerinde pazar hissesine sahip olacağını iddia ediyorum.
 • Hala alışma sürecinde olduğumuz yeni dünyaya uygun teknolojilerin temelinde hayatı kolaylaştıracak, hızlandıracak ve verimli hale getirecek bir hayat yaratma gayesi yer alıyor. Dal oyuncularının tüketici talebine süratli karşılık verip yeni gereksinimlerine yönelik eserleri pazara sunması da bilgisayar ve yazıcı kesimini olumlu tarafta etkiledi.
 • Pandemi öncesinde yüksek performans sunan ve dizaynıyla da dikkat çeken eserler ön plana çıkıyordu. Pandemi ile birlikte bilhassa uzaktan çalışmaya ve online eğitime geçilmesiyle performans ve verimlilik kadar güvenlik de ehemmiyetini artırdı.
 • Artık müşteriler satın aldıkları eserin sürdürülebilir olmasına da ihtimam gösteriyor. Biz de HP olarak bir eserin hayat döngüsündeki tüm basamaklarda çevresel tesirlerini azaltmak için kapsamlı bir strateji izliyoruz.

“Kur ile emtia fiyat artışları monitor fiyatlarını etkiledi”

İlgili Haberler

LG Electronics Türkiye IT ve Medikal Eserler Satış Müdürü Ekin Doğan

 • Dolar kurundaki hareketler doğal olarak monitor fiyatlarına benzeri oranda tesir ediyor, kur hareketinin trendine bağlı olarak hem aşağı tarafta hem üst tarafta kura paralel bir seyir izliyor. Fakat fiyat değişimine bağlı olan en büyük etkeni son bir sene için kura bağlamak tam manasıyla hakikat bir tahlil olmayacaktır, tüm dünyayı tesiri altına alan pandemi periyodunda en büyük aksaklık üretim tarafındaki daralmalar buna bağlı gereç fiyatlarındaki artış olarak kısaca özetleyebiliriz.
 • Tüketici monitor satın alma alışkanlıkları son 2 yıldır değişim gösteriyor. Tüketici kullanım alanına ve gereksinimlerine paralel satın alma yapıyor.Özellikle panel, çözünürlük, yenileme suratı, yansıma mühleti, boyut, stand yapısı, HDR bedeli üzere özelliklerin yanısıra çoklu misyonlarda kullanımın olması da satın alma noktasında tüketicinin baktığı en değerli özellikler oldu.
 • Alışılmış ki en çok büyüyen segment olan gaming de ise bu özelliklere ek olarak kullandıkları bilgisayarın grafik kartını destekleyecek G-Sync yahut FreeSync özelliklerine dikkat edilerek satın alma yapılıyor.

“Performans ve oyun bilgisayarları talebi artmaya devam ediyor”

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu

 • Bu periyot kur artışının bilgisayar satışlarına şimdi yansımadığını söyleyebiliriz.
 • Bölümümüzde güçlü, performans bilgisayarlara ve oyun segmenti bilgisayarlarına olan iç talebin altı ay öncesine kıyasla biraz düşmesine karşın hala güçlü bir halde devam ettiğini gözlemliyoruz.
 • Tüketicilerin satın alma alışkanlıklarına yönelik yapılan son araştırma sonuçlarına nazaran, Türkiye’deki tüketicilerin yarısından fazlasının, alım kararlarından emin olmak için, kesinlikle evvelden internette araştırma yaptığını ve kararını sonra verdiğini görmekteyiz.
 • Bilgisayar alırken öne çıkan tüketici alım kriterleri ortasında ise genel ve teknik kriterler olarak, marka bilinirliği ve marka teminatı, eser çeşitliliği, eser fiyatı, esere ulaşılabilirlik, satış sonrası teknik servis ve dayanak hizmetleri, aile ve arkadaş etrafının eseri önermesi, mağaza satış temsilcisinin önerisi, teknoloji basını yorumlarının yanı sıra eserin tasarımı, genel performansı, suratı, yükü, hafıza kapasitesi, ekran kartı, ekran imaj kalitesi ve ekran büyüklüğü vb. üzere kriterler sayılabilir. Fakat olağan öncelikle kullanıcının bu eseri hangi hedefle aldığını anlamak ve buna nazaran kararını etkileyen kriterleri düşünmek en doğrusu olacaktır.

“Kur artışından ötürü projeksiyon aygıtlarında segment farklılığına gidiyoruz”

Anker Türkiye, İsrail ve Orta Asya Ülke Müdürü Cem Bodur

 • Kurdaki artışın eser gruplarımızdan biri olan projeksiyon aygıtları üzerindeki tesirini şu an mümkün olduğunca yansıtmamaya çalışıyoruz. Lakin, kurdaki hareket bir mühlet daha devam ederse ve mevcut stoklarımız tükendiği takdirde yüksek kurun yeni ithal edilecek eserlerin fiyatlarında artışa sebep olması olası görünüyor.
 • Tüm eser gruplarımızdaki fiyat belirleme siyasetimizi, kullanıcılarımızın premium marka eserlerimize erişilebilir fiyatlarda ulaşmasını sağlamak olarak belirliyoruz.
 • Anker olarak her bütçeye hitap eden farklı fiyat aralıklarında eserleri tüketicilerimize sunuyoruz. Marka olarak premium eserlerimizi satın alınabilir fiyat siyaseti ile portföyümüze katmayı planlayıp uyguluyoruz. Lakin dolardaki artışın, Türkiye pazarında bu eserleri konumlandırıp konumlandıramayacağımız kararı üzerinde değerli bir tesiri bulunuyor.

Comments are closed.