Ultimate magazine theme for WordPress.

Erdoğan: Türkiye global barış ve istikrara yardımcı olmayı sürdürecek

NATO ülkelerinin devlet ve hükümet liderlerinin katıldığı NATO Tepesi, Belçika’nın başşehri Brüksel’deki NATO karargahında başladı.

Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği toplantıya 30 müttefik ülkenin önderleri katılıyor.

Tepenin gündeminde ittifakın gelecek 10 yıllık yol haritasının belirlenmesi, NATO’nun stratejik konseptinin güncellenmesi, Çin’in yükselişi, son yıllarda gerileyen Rusya ile ilgilerin durumu ve Ukrayna, siber tehditler, terörle çaba, yıkıcı teknolojiler, iklim değişikliğinin güvenliğe tesirleri ve Afganistan’daki NATO misyonunun sonlandırılma kararı sonrası durum üzere hususlar bulunuyor.

Erdoğan’dan iletiler

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Doruğu’na katıldı.

İlgili Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Karargahı’nın içindeki avluda çektirilen aile fotoğrafında, ABD Lideri Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ortasında yer aldı.

Aile fotoğrafının çektirildiği alandaki dijital kulede NATO’ya ait görüntü gösterimi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra başka başkanlarla NATO Tepesi’nin ana oturumuna katıldı.

Erdoğan, toplantı başlamadan çabucak evvel ABD Lideri Joe Biden’la bir müddet sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Doruğu’nun Brüksel Forumu “İstikrara Katkı” oturumuna gönderdiği görüntü iletide global barış ve istikrar vurgusu yaptı.

Erdoğan bildirisinde, “Irak’tan Afganistan’a, Kafkaslar’dan Balkanlar’a, Karadeniz’den Akdeniz’e, Afrika’ya kadar istikrarın tesisine yönelik tüm teşebbüslere öncülük ediyor, katkı sağlıyoruz. Komşumuz ve müttefikimiz Yunanistan’la diyaloğun canlandırılmasının, ikili sorunların tahlilinin yanında bölgemizin istikrar ve refahına da hizmet ettiğine inanıyorum. İstikrarın tesisinin önündeki en büyük manilerden biri terördür. Türkiye, NATO ve ilgili tüm memleketler arası platformlarda terörle uğraşta birinci safta yer almaktadır. Türkiye, dinamik iktisadı, güçlü savunma endüstrisi, prensipli dış siyaseti ve müttefikleriyle iş birliği içinde global barış ve istikrara yardımcı olmayı sürdürecektir.” sözlerini kullandı.

Comments are closed.