Ultimate magazine theme for WordPress.

Erdoğan: Son derece faydalı ve samimi bir görüşmeydi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Lideri Joe Biden ile yaptığı görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında, “Son derece faydalı ve samimi bir görüşmeydi” tabirini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Global ekonomik ve güvenlik mimarisinde esaslı değişimlerin yaşandığı periyottan geçiyoruz. Bölgesel aktörlerin tesiri ve yükü günden güne artıyor. Son 1,5 yıldır koronavirüs salgını bu değişimi hızlandırmıştır. İktisattan, ticarete, toplumsal hareketlerden, kamu güvenliğine kadar salgının artçı sarsıntılarına şahit oluyoruz. Salgınla birlikte İslam aksiliği ve ırkçı akımların dünyanın çeşitli yerlerinde yaygınlaştığını görüyoruz” dedi.

Erdoğan, “Sorun çözme düzenekleri işlerliklerini kaybediyor. Salgınla birlikte ekonomileri berbatlaşan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yönelik yardımların koşula bağlanması adalete, hakkaniyete bağlı olan inancı aşındırıyor. Dünyanın içinde bulunduğu görüntü bize NATO’nun da üzerine inşa edildiği ittifak, dayanışma ruhunun kıymetini göstermiştir” biçiminde konuştu.

Erdoğan, “NATO’nun hem belirleyiciliği ve sorumlulukları artmıştır. Üye devletler kurucu prensiplere sahip çıkmalı, ittifakı güçlendirmelidir. NATO’nun sağladığı güvenlik şemsiyesinde ittifak her yerde etkin rol üstlenmelidir. Periyot sorumluluktan kaçma değil elini taşın altına koyma periyodudur. Tepe vesilesi ile bilhassa ABD Lideri Joe Biden’la az önce bir ortaya geldik. İttifakın önümüzdeki 10 yıl haritasını teşkil edecek 2030’a ait değerli kararlar alındığı tepemizi tamamladık” dedi.

Erdoğan, “NATO’nun güvenliğine yönelik tehdit, meydan okumalar hakkında görüş alışverişinde bulunduk. NATO’yu askeri bakımdan muhkem hale getirirken siyasi bakımdan tahkim edilecek kararlar aldık. Stratejik konseptin günümüz koşullarla güncelleme sürecini başlatan kararlar aldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

Terörle gayret başta olmak üzere Türkiye’nin öncelik, hassasiyet ve haklı beklentilerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk. Fakat burada üzülerek bir konunun altını çizmek istiyorum. Terör probleminde örgütler ortasında ayrım yapan, uygun terörist, makûs terörist sınıflamasına giden çarpık fikir ne yazık ki kendini koruyor. Bunun terör örgütlerine yürek vereceği açıktır. DEAŞ tehdidinin yeni isimler altında varlığını sürdürmesi, terörle çaba rehavet ve ikili standardın yeri olmadığını göstermiştir.

Türkiye DEAŞ’a karşı gayret etmiş, Suriye’den sökülüp atılmasını sağlamış tek NATO müttefiğidir. İdlib’de tesis ettiğimiz inanç atmosferi ile yeni bir insani trajedinin ve büyük göç dalgasının önüne geçtik. Son günlerde İdlib’e yönelik rejim ve PKK/YPG taarruzlarının ağırlaşması bu bölgeyi tekrar kaosa sürüklemeyi amaçlamaktadır. Geçen Cumartesi YPG/PKK terör örgütü Şifa hastanesini maksat alıp insanları katletmiştir. Bu örgütün kanlı yüzünü göstermeye kafidir.

Tepe hitabımız ve ikili görüşmelerimizde PYD/PKK’ya verilen takviyenin sonlandırılması gerektiğini açıkça lisana getirdik. Suriye’nin bir terörist yetiştirme kampına dönüşmesinin önüne geçmeye çalıştık. 9 bine kadar yabancı terörist savaşçı yakalayıp, ülkelerine geri gönderdik. 100 bini aşkın terör şüphelisine ülkemize giriş yasağı koyduk. Yakalayıp kaynak ülkelere teslim ettiğimiz teröristlerin ellerini kollarını sallayarak serbestçe dolaşabilmesi, hatta kimi ülkelerde terör hareketi yapabilmesi büyük zaafiyettir.

İlgili Haberler

Türkiye yabancı terörist savaşçıların engellenmesine yönelik uğraşlarında tek başına bırakılmıştır. Ülkemiz Suriye mahreçli sistemsiz göç yükünü yalnız başına omuzlamak durumunda kalmıştır. Türkiye’ye verilen taahhütlerin birçok yerine getirilmemiştir.

Yasal hükümetin daveti üzerine sağladığımız hem Libya’nın uzun müddet iç savaşa sürüklenmesi engelledi hem siyasi sürecin önünü açtı. Dağlık Karabağ’da 30 yıllık gecikme ile olsa adalet tecelli etti, bölgede umutlar tekrar yeşerdi. Yeni bir devrin kapıları aralandı. Ülkemizin sonları dışında yürüttüğü müttefiklerimizin güvenliğine katkı sunan operasyonlara ittifak tarafından güçlü takviye verilmesi tercihten öte zorunluluktur.

Müttefiklerimiz sığ hesapları bir yana bırakıp Türkiye ile tam dayanışma sergilemelidir. ABD Lideri Joe Biden’la az önce bir ortaya geldik. Gündemimizde yer alan hususlarla ilgili kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk. Görüş ayrılığı yaşadığımız sorunları, ortak çıkarları yapan bir yaklaşımla ele aldık.

Yapacağımız ortak çalışmaları sayın Biden ve takımıyla görüştük. Türkiye DEAŞ’la uğraşa dayanak vermenin yanında NATO’nun sonunun, müşterek çıkarların savunucusu olmuştur. Salgın sonrası ortaya çıkacak yeni fırsatları dikkate alarak aramızdaki ekonomik potansiyeli değerlendirdik.

İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır halde direkt diyalog kanallarını aktif kullanma konusunda mutabık kaldık. İkili işbirliği, bölgesel istişare sistemlerinin tekrar canlandırılması gerektiğinin altını çizdik. Sonuçta son derece faydalı ve samimi bir görüşme oldu.

Sayın Biden’la önümüzdeki periyotta bu maksatlar doğrultusunda işbirliğimizi arttıracağız. Türkiye-ABD bağlarında çözülemeyecek hiçbir sorun olmadığını tam bilakis güçlü bir görünüm sergilediğini düşünüyorum. Türkiye ile ABD’nin bundan sonra da birebir hassasiyetle çalışmalarını yürüteceğine inanıyorum.

Tepe marjında bir başka görüşmeyi Birleşik Krallık Başbakanı sayın Boris Johnson’la yaptık. Dost, müttefik ve stratejik ortak olarak ikili işbirliğini sürdürme irademizi karşılıklı olarak vurguladık.

Görüntü konferansla sıklıkla konuştuğum Şansölye Merkel ile yüz yüze görüştüm. Sayın Micotakis’le görüşmemizde yine canlandırdığımız diyalog düzeneklerinin sürdürülmesini kararlaştırdık. Olumlu gündemi destekleyecek adımların atılması konusunda fikir birliğine vardık. Hatta görüşmelerimizi ikili yapalım, daha da ilerisi görüşmelerimizi özel sınırdan yapmak suretiyle ortaya birilerini sokmanın manası yok kararına vardık.

İspanya, Hollanda, Fransa Başbakanı ile biraraya geldik. Litvan ve Leton mevkidaşlarımla görüşmelerim oldu. 24 Haziran’daki tepe öncesinde Türkiye-AB bağları konusunda görüş alışverişinde bulundum. Dün ayrıyeten Macaristan Başbakanı ile verimli ikili bir görüşme yaptık.”

Comments are closed.