Ultimate magazine theme for WordPress.

Erdoğan: 2021’de %5,7’lik büyüme varsayımını aşacağımıza inanıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Ekonomik Forumu’na görüntü bildiriyle katıldı.

Forumun hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, toplantıya çevrim içi olarak mesken sahipliği yapan başta Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani olmak üzere tüm Katar makamlarına teşekkür etti.

Kovid-19 salgını sebebiyle son 1,5 yıldır global iktisadın sancılı sınamalar ve belirsizliklerle dolu meşakkatli bir süreçten geçtiğini belirten Erdoğan, son asrın en büyük sıhhat krizi olarak nitelenen bu salgının, aşı konusunda yaşanan onca ilerlemeye karşın dalgalar ve yeni varyantlar halinde tesirini devam ettirdiğini söyledi.

2020 yılına dair ekonomik dataların dünyanın nasıl bir girdabın içinde olduğunu göstermeye kâfi olduğunu aktaran Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Mesela 2020 yılında dünya iktisadı yüzde 3,5 küçülmüş, global ticaret yüzde 10’a yakın daralmıştır. Milletlerarası direkt yatırımlar yüzde 42 azalırken 90 milyondan fazla insan çok yoksulluk sonunun altına düşmüştür. Global borç toplamı 282 trilyon dolara ulaşarak tarihin en yüksek düzeyini gördü. Besin fiyatları ve metal fiyatları dünya çapında son 10 yılın rekorunu kırdı. Özellikle global sistemin çeperinde yer alan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler salgın karşısında adeta mukadderatlarına terk edildi. Birebir kayıtsızlığın salgına karşı en değerli silahımız olan aşı sorununda de sergilendiğine şahit oluyoruz. Dünyanın 100’e yakın ülkesinin hala birinci doz aşıya dahi ulaşamadığı vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. Üstelik yapılan tahliller 2023 yılına kadar 85 fakir ülkenin aşıya erişim imkanı bulamayacağını işaret ediyor. İnsanlık olarak bize büyük bir aile olduğumuzu tekrar hatırlatan salgın, ne yazık ki global dayanışma açısından bir fırsata tahvil edilemedi.”

“Sorumluluk üstlenmekten kaçınmadık”

Aşı ve ilacın adil bir biçimde tüm ülkelerin kullanımına açılmadıkça global ekonomik canlanmanın da mümkün olmayacağını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak bu hassas periyotta sorumluluk üstlenmekten kaçınmadık. ‘Dost kara günde muhakkak olur’ diyerek 158 ülke ve 12 milletlerarası kuruluşa tıbbi materyal dayanağında bulunduk. Bir taraftan farklı kaynaklardan temin ettiğimiz aşıları vatandaşlarımıza uygularken öteki taraftan da şimdi aşıya ulaşamamış dost ve kardeş ülkelere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Katıldığımız tüm platformlarda aşı sıkıntısının yeni adaletsizliklere yol açmaması gerektiğinin altını çiziyoruz. Yıl sonuna hakikat kullanıma hazır hale getirmeyi planladığımız ulusal aşı çalışmalarımızı da bu hassasiyetle yürütüyoruz. Türkiye’nin geliştirdiği Kovid-19 aşısının inşallah milletimizle birlikte tüm insanlığın da aşısı olacağının muştusunu buradan paylaşmak istiyorum.”

İlgili Haberler

“Pek çok fırsat penceresi de açıyor”

Salgın sonrasında dünyanın ekonomik, toplumsal ve siyasi bakımdan büyük değişimlere sahne olacağının şimdiden görüldüğünü aktaran Erdoğan, “Türkiye olarak hazırlıklarımızı, içinde bulunduğumuz asra ve geleceğe damgasını vuracak uzun vadeli bir vizyonla yürütüyoruz.” dedi.

Salgının her ne kadar ülkeler ve ekonomiler için riskler oluştursa da tıpkı vakitte pek çok fırsat penceresi açtığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Salgın devrinde yalnızca sıhhatte değil üretim, lojistik, kamu güvenliği, istihdam, toplumsal dayanaklar alanında da ülkemiz olumlu tarafta ayrıştı. Asya merkezli üretim ağına alternatif arayışlarında üç kıtayı birleştiren stratejik pozisyonuyla Türkiye daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Olumsuz ekonomik iklime, tedarik ve lojistik zincirlerindeki aksaklıklara ve artan korumacılığa karşın 2020 yılını büyüme ile kapattık. Yüzde 1,8’lik oranla G20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden ikinci ülke olduk. Yeniden bu devirde G20’de sanayi üretimi en çok artan devletler ortasında yer aldık. 2021 yılının birinci çeyreğinde yakaladığımız yüzde 7’lik büyüme oranı, yılın geri kalanı için beklentilerimizi artırdı. OECD tarafından yayımlanan son raporlarda Türk iktisadı için 2021 yılında yüzde 5,7 ve 2022 yılında yüzde 3,4 büyüme öngörülüyor. Bu, OECD üyeleri ortasında öngörülen en güçlü toparlanmalardan biridir. İnşallah bu iddiaların de ötesine geçireceğimize inanıyorum.”

“Yeni bir rekora imza atmayı bekliyoruz”

Bu yıl toplam ihracatta 200 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekora imza atmayı beklediklerini lisana getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tüm bu gelişmelere paralel olarak son 19 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz ıslahat gündemimizden de kopmuyoruz. Kısa mühlet evvel İnsan Hakları Aksiyon Planımız ile İktisat Islahat Paketimizi milletimizle paylaştık. Ülkemizi sivil, daha demokratik ve özgürlükçü bir anayasaya kavuşturma gayesiyle başlatmış olduğumuz çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Tekrar bu süreçte bölgemizdeki sıkıntıları çözmek, global istikrar ve barışa katkıda bulunmak için ağır bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. Karşılıklı hürmet ve eşit iştirak temelinde komşularımızdan başlayarak bölge ülkeleriyle iş birliğimizi ilerletmekte kararlıyız.”

Türkiye’nin, Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’de attığı adımların ne kadar isabetli ve yerinde olduğunun son günlerde daha güzel anlaşıldığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin bu coğrafyaların tamamında üstlendiği sorumlulukla teröre set çektiğini, demokrasiyi koruduğunu, diyalog ve uzlaşının önünü açtığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’a yönelik uygulanan haksız abluka ve yaptırımların kaldırılmasına ve kardeş Körfez halklarının yine kucaklaşmasına imkan tanıyan Körfez İşbirliği Kurulu kararlarından duydukları memnuniyeti de lisana getirdi.

Comments are closed.