Ultimate magazine theme for WordPress.

Elvan’dan sigortacılara: Banka sahibi olabilecek yapı taşlarını şimdiden başlatın

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Türkiye Sigorta Birliği Genel Konsey Toplantısı’nda yaptığı konuşmada finansal bölümde bankacılık dalının hissesi yüzde 85’in üzerindeyken, sigortacılık dalının aldığı hissenin yalnızca yüzde 4.5 düzeyinde olduğunu belirterek “Gerek kamu, gerekse özel bölüm paydaşları olarak bir ortaya gelip bu sorunun kök nedenlerine inmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Elvan mevzuya ait şunları söyledi; “Avrupa’ya baktığımızda; bankacılık dalının aldığı hisse yüzde 50’ler civarındayken, sigortacılık bölümünün finansal bölümden aldığı hisse yüzde 20’lere çıkabiliyor. Hasebiyle şu sorunun yanıtını çok net bulmamız gerekiyor.

Türk sigortacılık sektörü neden hala arzuladığımız düzeyde gelişmiyor? Gerek kamu, gerekse özel bölüm paydaşları olarak bir ortaya gelip bu sorunun kök nedenlerine inmemiz gerekiyor. Son 20 yılda atılan adımlar elbette kıymetli, lakin hala ulaşamadığımız çok önemli bir potansiyel kelam konusu.

İlgili Haberler

Bu potansiyeli de iktisada kazandırmak için ne yapmak gerekiyorsa kamu tarafı olarak biz hazırız, gerek yapısal gerekse idari düzenlemelerle bölümün önünü açacak her türlü yapan adımı atmaya da kararlıyız.”

Sigortacılara da davette bulunan Elvan “sizlerden beklentimiz; daha da büyük düşünmeniz ve ezberleri bozmanız.

Daima söylenen bir kelam vardır: ‘Gelişmiş ülkelerde sigorta şirketleri bankaların sahipleri iken, bizde bankalar sigorta şirketlerinin sahibidir.’ Münasebetiyle; ilerde banka sahibi olabilecek bir sigorta ve emeklilik dalının yapı taşlarını şimdiden örmeniz, bu türlü bir dönüşümü bugünden başlatmanız ehemmiyet taşıyor. Elbette bu dönüşüm, her hanenin ve ticari işletmenin sigorta ve emeklilik eserleriyle tanışmasıyla mümkün olacak.” biçiminde konuştu.

Comments are closed.