Ultimate magazine theme for WordPress.

El Salvador, Bitcoin’le tarihe geçti

Orta Amerika ülkesi El Salvador, kripto para ünitesi Bitcoin’in mecliste yasallaşmasının akabinde dünyada dijital parayı resmen kabul edilen birinci ülke oldu.

Devlet Lideri Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesini tarihi bir karar olarak kıymetlendirdi.

Bukele, “Bitcoin yasası nitelikli çoğunluk tarafından kabul edildi. Tarihi bir gün, 84 oydan 62’sini aldı.” tabirini kullandı.

Böylelikle El Salvador, kripto para ünitesi Bitcoin’i yasal hale getiren birinci ülke olarak tarihe geçti.

İlgili Haberler

Ülkede tartışmalara neden olan karar toplumsal medyada çoğunluk tarafından dayanak bulurken, değerli bir kitle ise yasaya temkinli yaklaşıyor.

Bukele, nüfusun yüzde 70’inin finansal hizmetlere erişiminin olmadığını, kripto para ünitesi sayesinde banka hesabı olmayan nüfusun finansal imkanlara sahip olacağını söyledi.

Bukele, 7 Haziran’da yaptığı açıklamada Bitcoin teklifinin ülkede yasalaşması halinde El Salvador’un dünyanın en kıymetli para merkezlerinden biri haline dönüşeceğini belirtmişti.

Yurt dışında yaşayan El Salvadorluların ülkelerine yılda 6 milyar dolar gönderdiklerini lisana getiren Bukele, Bitcoin sayesinde para transferini kolaylaştıracaklarını ve bir milyondan fazla düşük gelirli ailenin değişiklikten yarar sağlayacağını kaydetmişti.

Comments are closed.