Ultimate magazine theme for WordPress.

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Müellif: Noreen Burke

Investing.com – Önümüzdeki haftanın temel olayı Fed toplantısı olacak ve merkez bankasının aksiyon alması beklenmezken yatırımcılar, siyasetçilerin enflasyonla ilgili kanılarına dikkat kesilecek. Fed toplantısının sonucu merakla beklense de yatırımcıların gözü tıpkı vakitte ABD perakende satış ve ÜFE datalarında olacak. Çin, Çarşamba günü mayıs ayı endüstriyel üretim ve perakende satış bilgilerini paylaşacak. İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, bu ayın sonu için planlanan tam açılmayı erteleyip ertelemeyeceğine Pazartesi günü karar verecek.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed toplantısı

Yatırımcılar, Çarşamba günü iki günlük siyaset toplantısının sonunda yapılacak Fed açıklamasına odaklanacak. Enflasyonun, teşvikleri planlanandan evvel azaltma konusunda merkez bankası üzerinde baskı yapıp yapmayacağı konusundaki telaşlar sürüyor.

Fed, yakın periyotlu fiyat artışlarının kalıcı enflasyona dönüşmeyeceğini tekraren söyledi ve Lider Jerome Powell’ın, tavrını koruyarak Fed siyasetinin genişlemeci olmaya devam edeceği konusunda piyasalara teminat vermesi bekleniyor.

Enflasyon sayıları yükselirken işgücü piyasasındaki toparlanma hala yavaş. İktisat, Nisan ayında yalnızca 278.000 iş artışı yaşarken geçen ay 559.000 iş imkanı oluştu. Bu durumda istihdam, Şubat 2020’de gördüğü doruğun yaklaşık 7,6 milyon altında.

Birden fazla analist, Ağustos sonunda Jackson Hole, Wyoming’de yapılacak olan yıllık konferanstan evvel Fed’in tahvil alımlarını azaltma tartışmalarına başlamasını beklemiyor.

2. İktisat dataları

Salı günü ABD, Mayıs ayına ilişkin perakende satış ve ÜFE fiyatlarını paylaşacak.

Ayrıyeten arz kısıtlamaları ile işgücü piyasasındaki kıtlıkla ilgili meseleler ortasında birebir gün endüstriyel üretim dataları de yakından takip edilecek. Bu durum ÜFE’de artışa yol açabilir.

İktisat takviminde ayrıyeten konut başlangıçları ile birinci işsizlik müracaatları da yer alıyor. Perşembe günkü bilgiler, geçen haftaki birinci işsizlik müracaatlarının, yaklaşık 15 ayın en düşük düzeyine gerilediğini gösterdi.

3. Borsada cansızlık

Faiz artırımlarına dair programla ilgili ipuçları için dikkatle incelenecek olan Çarşamba günkü Fed açıklaması öncesinde yatırımcılar yeni durum alma konusunda istekli değil ve borsa da sakin seyredebilir.

İlgili Haberler

Perşembe günü borsa, Mayıs ayında 13 yılın en süratli yıllık oranı ile artış yaşayan TÜFE bilgilerini dikkate almadı ve S&P 500 yeni bir rekor kırdı. Tam bilakis geçen ay beklenenden yüksek gelen enflasyon sayıları, satışları tetikledi.

Geçen haftanın volatil seyrinden sonra hayli ilgi çeken birtakım paylar tekrar dikkatleri toplayacak. GameStop Salı günü 344,66 doları görürken pay başına 233,34 dolar ile kapanmadan evvel Cuma günü 206,13 dolara kadar düştü.

Bu paylar dışında Hazine getirileri de beklenmedik bir düşüşün akabinde sahnede olabilir. Yatırımcıların oldukça yakından izlediği bir gelişme olarak 10 yıllık gösterge oranında büyük bir hareketlilik vardı. Bu, mortgage ve değerli başka kredi faizlerini etkiledi.

4. Çin’den bilgi seli

Çin Çarşamba günü Mayıs ayı endüstriyel üretim ve perakende satış bilgilerini paylaşarak yatırımcılara, dünyanın en büyük ikinci iktisadının görünümüne dair bir bakış sunacak.

Yurtiçi tüketim cansızlığını korurken her iki sayının da bir evvelki aya nazaran yavaşlaması bekleniyor.

Çin ihracatçıları güçlü talebin keyfini sürerken global tedarik zincirinde yaşanan darboğazlar ve artan milletlerarası emtia fiyatları, güçlü toparlanma sürecinde bir fren misyonu görerek üretim üzerinde baskı yapıyor.

Çin iktisadı birinci çeyrekte %18,3 ile rekor bir büyüme gösterdi ve birçok ekonomist, bu yıl büyümenin %8’i geçeceğini düşünüyor.

5. İngiltere tam açılmayı erteleyecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 21 Haziran’da İngiltere’deki kısıtlamaları kaldırıp kaldırmama kararını Pazartesi günü verecek.

Fakat Cumartesi günkü açıklamasında Johnson, birinci olarak Hindistan’da tespit edilen, Covid-19’un Delta varyantı konusunda “ciddi bir endişesi” olduğunu söz etti ve tam açılmayı iki ila dört hafta ortasında erteleyeceği beklentilerini güçlendirdi.

Cumartesi günü İngiltere’de 7.738 yeni hadise raporlandı.

Gelecek hafta boyunca İngiltere’nin enflasyon, istihdam ve perakende satış bilgileri paylaşılacak ve hepsinin de ekonomik faaliyetteki toparlanmanın devam ettiğini göstermesi bekleniyor.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Comments are closed.