Ultimate magazine theme for WordPress.

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Değerli Gelişme

Muharrir: Noreen Burke

Investing.com – Fed’in, faiz artırımının beklenenden daha kısa müddette gerçekleşebileceği sinyalinin, önümüzdeki hafta ve tahminen önümüzdeki aylarda piyasa hissiyatına hakim olması bekleniyor. Piyasa iştirakçileri, siyaset kılavuzundaki şahin değişimi pahalandırıyor. Sonuç olarak Salı günü Fed Lideri Jerome Powell Kongre önüne çıkacak ve öbür birçok Fed yetkilisinin açıklamaları da ilgi çekecek. Cuma günü ferdî gelir ve harcama sayıları paylaşılacak ve Fed’in favori enflasyon ölçümü olan çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksi de dikkatle takip edilecek. Geçen hafta borsalar düşük süreç gördü. Bilhassa bedel payları büyük darbe aldı ve bu durum, en azından kısa vadede devam edecek üzere görünüyor. İngiltere Bankası Perşembe günü toplanacak, piyasalar yeni faiz artırımına ait ipuçları için bekliyor.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed’de şahin değişim

Geçen hafta Fed, piyasaların beklentilerine kıyasla daha erken olan 2023 yılında muhtemel iki faiz artırımı iddiasında bulunarak piyasaları şaşırttı ve aylık 120 milyar dolarlık teşvik programının azaltma konusunu tartışabileceği noktaya yaklaştığının sinyalini verdi.

Kılavuzdaki değişimin, St. Louis Fed Lideri James Bullard’ın yorumları ile altı çizildi. Cuma günü Bullard, para siyasetini daha süratli sıkılaştırma adımının, ekonomik büyümeye ve artan enflasyona verilen “doğal” bir cevap olduğunu söyledi.

Beklenenden güçlü olan enflasyonun, Fed’in daha kısa müddette aksiyon almasına yol açıp açmayacağı sorusu, toplantı öncesinde finans piyasalarında esasen hakimdi.

Artık merkez bankasının Temmuz toplantısı ve Ağustos ayında Wyoming, Jackson Hole’deki yıllık konferansı öncesinde daha çok belirsizlik oluşabilir.

2. Powell’ın açıklamaları

Piyasa iştirakçileri, Salı günü Fed Lideri Jay Powell’ın, Koronavirüs Krizi ile ilgili Meclis Seçilmiş Alt Komitesi önünde Fed’in acil durum kredi programları ve mevcut siyasetleri konusunda yapacağı açıklamalarını yakından takip edecek.

Ayrıyeten birçok Fed yetkilisi de hafta boyunca açıklamada bulunacak ve para siyasetinin geleceğiyle ilgili ipuçları arayışı içinde onların açıklamaları da dikkatle takip edilecek.

New York Fed Lideri John Williams ve St. Louis Fed Lideri James Bullard Pazartesi, Cleveland Fed Lideri Loretta Mester ve San Francisco Fed Lideri Mary Daly Salı günü konuşacak.

Öbür konuşmacılar ortasında Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ve Boston Fed Lideri Eric Rosengren de var.

3. Borsada düşüş

İlgili Haberler

Cuma günü ABD borsası düşük bitirdi. Dow ve S&P 500, Ekim ve Şubat ayından beri gördüğü en berbat haftalık performansı kaydetti. Nasdaq endeksi de düşük kapattı.

Düşüşlere kıymet paylarındaki zayıflama, birtakım emtia fiyatlarındaki gerileme ve dolar ile ABD tahvillerindeki ralli damgasını vurdu.

New York’ta Inverness Counsel’da kıdemli yatırım stratejisti olan Tim Ghriskey, “piyasadaki satışa şaşırmadım. Uzun bir vakittir yaşadığımız ve kar realizasyonu görülen güçlü gidişatı düşündüğümde hiç şaşırmam” dedi.

“Gelecek hafta birçok Fed yetkilisi konuşma yapacak ve elimizde tıpkı şey olacak: kimileri daha şahin ve kimileri daha güvercin olacak, yani bir onu bir bunu göreceğiz.”

4. İktisat dataları

Yatırımcılar, Mayıs ayı TÜFE’nin 13 yılın en süratli temposunda yükseldiği enflasyondaki son artışın devam edip etmeyeceğine dair ipuçları için önümüzdeki haftanın iktisat datalarını yakından takip edecek.

Fed’in favori ölçümü olduğu söylenen çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksinin de içinde olduğu Mayıs ayı şahsî gelir ve harcama dataları Cuma günü açıklanacak.

Ekonomik takvimde birebir vakitte yeni ve mevcut konut satışları, güçlü mal siparişleri, imalat ve hizmet bölümü aktivitesi ve haftalık birinci işsizlik müracaatları olacak. İşgücü piyasasındaki sistemsiz toparlanmadan ötürü son data bilhassa takip edilecek.

5. BoE toplantısı

İngiltere Bankası (BoE) Perşembe günü kıdemli ekonomist Andy Haldane için son olacak olan siyaset toplantısını yapacak.

Haldane, artan enflasyondan ötürü BoE’nin para siyaseti komitesinde, teşvik önlemlerini azaltmayı savunan tek kişi. Enflasyon Mayıs ayında iki yıl içinde birinci kere %2 gayesinin üstüne çıktı.

Geçen ay BoE, tahvil alımlarının haftalık temposunu yavaş yavaş azaltacağını söyledikten sonra birden fazla analist, politik bir değişim beklemiyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, tam açılmayı bir ay erteleme kararı, siyasetçilerin temkinli tavırlarını sürdürmeleri için bir sebep olarak görülebilir.

Lakin kimi analistler, azaltım tartışmalarını büsbütün saf dışı bırakmıyor – bilhassa de başta Fed olmak üzere dünya çapındaki merkez bankaları bu tartışmaya başlayacakken.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Comments are closed.