usta kredi

Ekonomik datalar ABD endekslerine rekor getirdi

ABD’de piyasa aktörlerinin açıklanan ekonomik datalara yönelik müspet fiyatlamaları endekslerde yeni rekor düzeylerin kaydedilmesine yol açtı.

S&P 500 ve Nasdaq endeksleri açılışın akabinde rekor düzeyleri test etti.

S&P 500 endeksindeki ralli haftalık işsizlik maaşı müracaatlarındaki düşüş ve güçlü mal siparişlerinde görülen 5 ayın en yüksek artışı hızlandı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran işsizlik maaşı müracaatları 19 Haziran’da sona eren haftada 7 bin düşüşle 411 bine geriledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan kestirimi 380 bindi. Devam eden müracaatlar 12 Haziran’da sona eren haftada 144 bin düşerek 3.4 milyon oldu.

Evvelki haftanın verisi ise 418 bine üst istikametli revize edildi.

Restoran, mağaza ve şirketlerin tekrar açılmasıyla işsizlik maaşı müracaatları yıl başından beri düşüşte. Buna karşın müracaatlar pandemi öncesi düzeylerin epey üzerinde seyrediyor.

Güçlü mal siparişlerinde 5 ayın en süratli artışı

ABD’de güçlü mal siparişleri, uçak ve motorlu araçlardaki siparişlerin artmasıyla Mayıs ayında Ocak’tan bu yana en süratli artışı kaydederek yüzde 2,3 büyüdü lakin ekonomistlerin beklentisi daha büyük bir artış olacağı istikametindeydi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Mayıs ayında sağlam mal siparişlerinin yüzde 2,8 artacağı tarafındaydı.

Güçlü mal siparişleri Nisan ayında yüzde 1,3 daralma kaydetmişti ancak bugün açıklanan datalarla bir arada bu sayı yüzde 0,8 daralmaya revize edildi.

Comments are closed.