Ultimate magazine theme for WordPress.

ECOWAS ülkeleri ortak para “eko” kullanımını 2027’ye erteledi

ECOWAS Kurulu Lideri Jean-Claude Kassi Brou, Gana’nın başşehri Akra’da düzenlenen 59’uncu ECOWAS Devlet ve Hükümet Liderleri Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, ortak para ünitesi için, ECOWAS başkanları tarafından yeni bir yol haritasının kabul edildiğini belirtti.

Paranın hazırlıklarını yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkilediğinin altını çizen Brou, “Salgın şoku nedeniyle ECOWAS önderleri 2020-2021’de yakınsama muahedesinin uygulanmasını askıya almaya karar vermişti.” dedi.

Brou, ortak para ünitesi için 2022-2026 periyodu kapsayacak yeni bir yol haritası olduğunu kaydederek, 2027’de ise paranın kullanıma geçileceğini tabir etti.

İlgili Haberler

Benin, Burkina Faso, Gine Bissau, Fildişi Kıyısı, Mali, Nijer, Senegal ve Togo, 2019’un aralık ayında, 2020’den itibaren “eko” para ünitesine geçme kararı almıştı.

ECOWAS’ın 2020 başında düzenlediği toplantıda Nijerya, Sierra Leone, Liberya, Gambiya, Gana ve Gine ortak para ünitesi kullanımını reddetmişti.

Afrika ülkelerinin Fransa sömürge mirası CFA frangını bırakarak “eko” para ünitesine geçmesiyle 74 yıllık bir para ünitesi tarihe karışmış olacak.

Comments are closed.