Ultimate magazine theme for WordPress.

Dünya Bankası Türkiye büyüme kestirimini yükseltti

Dünya Bankası 2021 yılında global iktisat için büyüme varsayımı güncelleyerek yüzde 5,6’ya çıkarırken Türkiye için büyüme iddiasını 0,5 puan artırarak yüzde 5’e çıkardı.

Toparlanmaya karşın global çıktı oranının salgın öncesi düzeylere nazaran yüzde 2 aşağıda olacağını belirten kurum, kişi başına düşen gelirlerin 2022 yılında evvel eski düzeylere dönemeyeceğini söylüyor.

İlgili Haberler

“Küresel iktisatta açılma işaretleri belirirken salgın gelişmekte olan ülkelerdeki beşerler için yoksulluk ve eşitsizlik yaratmaya devam ediyor” diyen Dünya Bankası Küme Lideri David Malpass, global iş birliği ve borç ertelemelerinin düşük gelirli ülkeler için hayati kıymete sahip olduğunu vurguladı.

Ocak ayında yayımladığı raporda global iktisadın 2021 yılında yüzde 4,1 büyümesini bekleyen Dünya Bankası, bu oranı 1,5 puan artırarak yüzde 5,6’ya, 2022 yılı için büyüme iddiasını ise 0,5 puan artırarak yüzde 3,1’e çekti.

ABD iktisadı için 2021 yılı büyüme iddiasını 2,1 puan güncelleyerek yüzde 5,4’e çıkaran kurum, Çin için büyüme iddiasını 0,6 puan güncelleyerek yüzde 8,5’e çıkarttı.

Comments are closed.