Ultimate magazine theme for WordPress.

DSÖ: Az gelişmiş ülkelerin Kovid-19 aşıları tükeniyor

BBC’nin haberine nazaran, DSÖ Başdanışmanı Dr. Bruce Aylward, aşıların dünya genelinde eşit dağılımını sağlamak hedefiyle örgüt tarafından kurulan COVAX kapsamında az gelişmiş ülkelere sağlanan aşıların tükenmek üzere olduğunu belirtti.

Aylward, COVAX’ın 131 ülkeye 90 milyon doz aşı sağladığını fakat bu ölçünün salgının tesiri altındaki ülkelerde insanları muhafazaya yetmeyeceğini vurguladı.

DSÖ Başdanışmanı Aylward, aşı stokları tükenen ülke sayısının görünenden çok daha yüksek olabileceğini de lisana getirdi.

Memleketler arası topluma “aşı” daveti

Son vakitlerde COVAX’a dahil edilen 80 ülkenin yarısından fazlasında ellerindeki aşıların tükendiğini aktaran yetkililer, milletlerarası topluma “aşı” davetinde bulundu.

Uganda, Zimbabve, Bangladeş ve Karayipler ülkesi Trinidad ve Tobago’da aşıların bittiği bildirildi.

İlgili Haberler

Bununla birlikte az gelişmiş ülkelerde yaşanan aşı kıtlığı, gelişmiş ülkeleri aşı yardımı konusunda yeni adımlar atmaya itti.

ABD, gereksinim sahibi ülkelere aşı bağışında bulunmayı planlıyor

ABD Lideri Joe Biden, dün, gereksinim sahibi ülkelere 55 milyondan fazla aşı bağışında bulunmayı planladıklarını ve bağışlanacak aşıların 41 milyonunun COVAX aracılığıyla dağıtılacağını duyurmuştu.

G7 ülkeleri de 13 Haziran’da muhtaçlık sahibi ülkelere 870 milyon doz aşı bağışlayacaklarını duyurmuştu.

Son günlerde hadise sayısında süratli bir artışın yaşandığı Güney Afrika’da, Devlet Lideri Cyril Ramaphosa, gelişmiş ülkelere “aşı stokçuluğu yapmayın” davetinde bulunmuştu.

Ramaphosa, Afrika kıtasında bugüne kadar sırf 40 milyon doz aşı uygulandığını ve nüfusun yüzde 2’sinden daha azının aşılandığını söz etmişti.

Uzmanlara nazaran, salgının sona erdiğini ilan etmek için dünya genelinde kâfi sayıda kişinin aşılanmasının aylar hatta yıllar alabileceğini belirtiyor.

Comments are closed.