usta kredi

Döviz mevduatlarında parite tesiri

Döviz mevduatlarında parite tesirinden arındırılmış bilgide yükseliş izlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) datalarına nazaran 18 Haziran haftası itibariyle gerçek ve hukuksal şahısların toplam döviz mevduatları 225,9 milyar dolara geriledi.

Bir evvelki hafta döviz mevduatları 228,5 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Döviz mevduatlarındaki bu düşüşte paritedeki gelişmeler tesirli oldu. TCMB’nin datalarına nazaran 18 Haziran haftası itibariyle parite tesiri 3,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Parite tesirinden arındırıldığında döviz mevduatlarında 713 milyon dolarlık artış yaşandı. Gerçek şahısların döviz mevduatlarında parite tesirinden arındırılmış bilgi setine nazaran 455 milyon dolarlık artış oldu. Hukuksal bireylerin döviz mevduatları ise birebir bilgilere nazaran 258 milyon dolar yükseldi.

Toplam mevduatların içinde yabancı mevduatların hissesi ise yüzde 54 oldu.

Merkez Bankası döviz mevduatları için harekete geçiyor

Bloomberg HT’ye konuşan üç üst seviye kaynağın verdiği bilgiye nazaran, toplantıda TCMB, mevduatlarda Dövizden Türk lirasına geçişi teşvik etmek için bankalara mecburî karşılıklar konusunda buna takviye verecek düzenlemelerin yapılabileceğini belirtti.

Buna nazaran banka bazında müşterilerin tuttukları döviz tevdiat hesaplarından Türk lirası mevduatlara geçiş oranında kademeli olarak zarurî karşılıklara daha fazla faiz ödenmesi bedellendiriliyor.

TCMB’nin bu mevzuda bankacılara Türk lirası cinsinden yeni, cazip enstrümanlar geliştirilmesi için çalışma yapılması tarafında bildiriler verdiği tabir edildi.

Comments are closed.