Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar, enflasyon verisi öncesi global piyasalarda düşüş yaşıyor

Investing.com –  Yarın açıklanacak enflasyon verisi öncesinde endeksler sakin, ABD tahvilleri ve dolar göstergesinde ise düşüş var.

Yılın birinci çeyreğinde süratli yükseliş gösterenABD 10 yıllık tahvil faizi Nisan ve Mayıs ayındaki düşüşün akabinde bu ayın birinci haftasında da geriliyor. Faiz oranı %1,50’ye gerileyerek son bir ayın en düşük düzeyinde süreç görürken ABD Dolar Endeksi de bugün 90,0 düzeyi altını test etti.

Dolardaki hafif satıcılı fiyatlama ile bugün para ünitelerinde optimistlik var. Gelişen ülke paralarının tamamı bugün dolar karşısında yükseliş yaşıyor. TL ise geçen hafta rekor düşük düzeye gerilemesinin akabinde bu hafta %1’e yakın düşüşte ve fiyat 8,60’ın altında süreç görüyor. Sene başı prestijiyle dolar karşısında %15 gerileyen TL, bu yılın birinci yarısında da en çok kan kaybeden gelişen ülke parası oldu. Dolar kurunda geçen haftaki sert hareket öncesi 28 Mayıs’ta görülen tepe düzey olan 8,62 pivot bölge olarak görülürken bu düzey üzerinde 8,74 direnç, 8,48 ise takviye olarak takip ediliyor.

Majör paralar tarafında bugün dolar en çok Kanada doları karşısında gerilerken euro karşısında da 1,22’ye hakikat düşüş yaşıyor.

İlgili Haberler

Mayıs’ta yıllık %4,7 olması beklenen TÜFE’de bu oran altı bir yükselişin dolarda baskı yaratması bekleniyor, zira Fed’in tolere edeceği düzeyleri aşmayan ve süreksiz yükseliş olması beklenen enflasyondaki artış suratının azalması varlık alımları ve geniş para siyasetinin da devam etmesi olarak yorumlanıyor.

Başka ihtimal olan yüksek artış durumunda ise Fed’in bu ayki toplantıda varlık alımlarını tartışmaya açması mümkünlüğü kuvvetli görünüyor. Bu doğrultuda fiyatlama dolar müspet olabilir.

Yarın TSİ 15.30’da açıklanacak TÜFE verisi öncesinde bugün piyasalarda dolar negatif fiyatlama var.

Müellif: Deniz Engin

Comments are closed.