usta kredi

Cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkese aşı randevusu açılıyor

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Heyeti Toplantısı’nın akabinde yaptığı açıklamada, Cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkesin aşı randevusunun açılacağını söyledi.

Sıhhat Bakanı Koca, konuşmasında, “Hastalığı geçirdikten 45 gün sonrasında 65 yaş üzerinde vefatın iki kattan fazla arttığını tespit ettik. Gelecek 3 yıl bu hasarı telafi etmekle geçecek” dedi.

Bakan Koca, Delta Plus’ı ülkemizde tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili 134 hadisemiz oldu. Toplam 16 vilayetimizde görüldü. Yoğunluklu olarak İstanbul’da görüldü. Nüfusun en az yüzde 70’inin, 55 milyona yakın vatandaşımızın Kurban Bayramı’na kadar en az bir doz aşılanmış olmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Bakan Koca, “Bazı ülkelere karantina uyguluyoruz 14 gün olarak. 1 Temmuz prestijiyle bunu biraz daha ayrıntılandırmış olacağız, tahminen birtakım ülkelerde yasak koymak da gerekebilir. Önümüzdeki periyotta zarurî olmadıkça kısıtlama uygulamak istemiyoruz. “(18 yaş üstünün aşı uygulamasına dahil edilmesi) Gençlerimizin bağışık olmalarıyla üniversiteler çok rahat açılabilecek” biçiminde konuştu.

Koca, Delta varyantında iki doz aşının daha tesirli olduğunun bilindiğini, gelecek süreçte iki aşı ortasındaki 6 haftalık süreyi 4 haftaya çekebileceklerini bildirdi.

Sıhhat Bakanlığı tarından açıklanan datalara nazaran ise Türkiye’de son 24 saatte 224 bin 192 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 809 kişinin testi olumlu çıktı, 65 kişi hayatını kaybetti.

devam edecek…

Comments are closed.