Ultimate magazine theme for WordPress.

Çocuk emekçilerin sayısı 20 yılda birinci sefer arttı

Memleketler arası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF’in yayınladığı yeni rapora nazaran, çocuk emekçi olarak çalışan çocukların sayısı son dört yılda 8,4 milyon artarak dünya genelinde 160 milyona yükseldi; Kovid-19 salgınının tesirleri nedeniyle de milyonlarca çocuk daha risk altında.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Çaba Günü öncesinde yayınlanan “Çocuk Personelliği: 2020 Global Kestirimler, Eğilimler ve Önümüzdeki Yol” başlıklı raporda, çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine yönelik kaydedilen ilerlemenin 20 yıldır birinci sefer durduğu, 2000 ile 2016 yılları ortasında çocuk emekçilerin sayısında yaşanan 94 milyonluk azalma ile sağlanan düşüş eğilimini bilakis çevirdiği konusunda ihtarlar yer alıyor.

Raporda, şu anda dünyadaki çocuk personel sayısının yarısından fazlasını oluşturan 5 ila 11 yaşlarındaki çocuk çalışanların sayısında kıymetli artış olduğuna dikkat çekiliyor. Çocukların sıhhatine, güvenliğine yahut ahlakına ziyan verebilecek işler olarak tanımlanan tehlikeli işlerde çalışan 5 ila 17 yaşlarındaki çocukların sayısı ise 2016 yılından bu yana 6,5 milyon artarak 79 milyona yükseldi.

Kaydedilen olumlu gelişmeler salgınla tehlike altında

“Yeni iddialar bizim için bir ihtar niteliğinde. Yeni kuşak çocuklar da riske atılırken, bu duruma seyirci kalamayız,” diyen ILO Genel Yöneticisi Guy Ryder, “Kapsayıcı toplumsal müdafaa sayesinde aileler, ekonomik zorluklarla karşı karşıya olsalar bile çocuklarının okulda kalmasını sağlayabilmektedir. Burada, kırsal kalkınma ve tarımda beşere yakışır iş mevzularına daha fazla yatırım yapılması son derece büyük kıymet arz ediyor. Birçok şeyin vereceğimiz reaksiyonlara bağlı olduğu kritik bir noktadayız. Vakit, adanmışlığımızı ve gücümüzü tekrar göstererek ve bu kritik noktayı atlatarak, yoksulluk ve çocuk personelliği döngüsünü kırmanın zamanıdır” diye ekledi.

Sahraaltı Afrika’da nüfus artışı, yinelenen krizler, çok yoksulluk ve toplumsal müdafaa tedbirlerinin yetersiz kalması nedeniyle son dört yılda 16,6 milyon çocuk daha çocuk personel olarak çalışmaya başladı.

2016 yılından beri bu bahiste gelişmelerin yaşandığı Asya, Pasifik, Latin Amerika ve Karayipler üzere bölgelerde bile, kaydedilen bu gelişmeler Kovid-19 nedeniyle tehlike altında.

İlgili Haberler
2281820 4945585849e88fe8a45fbb2d5d8d9a3b

9 milyon çocuk daha işçiliğe sürüklenebilir

Rapor, global salgının sonucunda 2022 yılının sonuna kadar dünya genelinde dokuz milyon çocuğun daha çocuk işçiliğine sürükleneceği istikametinde ikazda bulunuyor. Bir simülasyon modeline nazaran, şayet çocuklar kritik kıymete sahip olan toplumsal muhafaza kapsamına erişemezse bu sayı 46 milyona kadar yükselebilir.

Kovid-19 nedeniyle yaşanan ekonomik sarsıntılar ve okulların kapanması da, halihazırda çocuk emekçi olarak çalışan çocukların daha uzun saatler boyunca yahut daha da berbatlaşan şartlar altında çalışacak olması, çok daha fazla çocuğun ise kırılgan ailelerin yaşadığı iş ve gelir kayıpları nedeniyle en makus biçimlerdeki çocuk işçiliğine zorlanacağına işaret ediyor.

UNICEF İcra Yöneticisi Henrietta Fore, “Çocuk işçiliğiyle çabamızda taban kaybediyoruz; geçtiğimiz yıl ise bu çabamızı daha da zorlaştırdı” dedi. “Küresel salgın nedeniyle uygulanan genel tecritler, okulların kapanması, ekonomik aksamalar ve ulusal bütçelerde görülen daralmaların ikinci yılına girdiğimiz bugünlerde, aileler yürek burkan seçimler yapmak zorunda kalıyor. Hükümetleri ve memleketler arası kalkınma bankalarını, çocukları işgücünden çekerek okula geri döndürecek programlara ve ailelerin, en başta bu tıp kararlar almamasını sağlayabilecek toplumsal müdafaa programlarına yapılacak yatırımlara öncelik vermeye çağırıyoruz”.

Çocuk personellerin yüzde 70’i tarım dalında

Raporda yer alan öbür temel bulgular da şu istikamette:

  • Çocuk emekçilerin yüzde 70’i (112 milyon) tarım kesiminde, yüzde 20’si (31,4 milyon) hizmet bölümünde, yüzde 10’u (16,5 milyon) ise endüstride yer alıyor.
  • Çocuk personel olarak çalışan 5 ile 11 yaş ortasındaki çocukların yaklaşık yüzde 28’i, 12 ile 14 yaş ortasındaki çocukların ise yüzde 35’i eğitim dışında kalıyor.
  • Çocuk personelliği, her yaştaki erkek çocukları ortasında kız çocuklarından daha yaygın görülüyor. Haftada en az 21 saat yapılan mesken işleri hesaba katıldığında ise, çocuk işçiliğinde görülen cinsiyete dayalı fark azalıyor.
  • Kırsal alanlarda çocuk işçiliğinin görülme sıklığı (yüzde 14), kentsel alanlardakinden (yüzde 5) neredeyse üç kat daha yüksek.

Comments are closed.