Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin’in ticaret ‘patlaması’ devam ediyor

Dünyada birçok ülkenin açılma sürecine girmesi ve bunun tesiriyle global talepte yaşanan hızlanma Çin’in ticaret bilgileri üzerinde tesirli olmaya devam ediyor. Ülkede ihracat Mayıs ayında bir evvelki aya nazaran sonlu bir yükseliş kaydetse de gücünü korudu.

Mayıs ayında Çin’in dolar bazında ihracatı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 28 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkede ihracatın Mayıs’ta yüzde 32 artacağı tarafındaydı. Nisan ayında ise Çin’in ihracatı yıllık yüzde 32 artış kaydetmişti.

İlgili Haberler

Çin’in güçlü ithalat performansı Mayıs ayında da devam etti. Dolar bazlı ithalat Mayıs’ta bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 51 arttı. Ekonomistler ülkenin ithalatının Mayıs’ta yüzde 54 artacağını öngörmüştü. Nisan ayında ise ithalat yıllık bazda yüzde 43 artmıştı.

Sayıların akabinde Çin’in dış ticaret fazlası Mayıs’ta 45,53 milyar dolarla beklentilerin altında kaldı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 50,75 milyar dolarlık dış ticaret fazlası biçimindeydi. Nisan ayı dış ticaret fazlası ise 42,86 milyar dolara revize edildi.

Comments are closed.