Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin’in döviz rezervleri 5 yılın tepesinde

Çin’in Döviz rezervleri, doların zayıflaması ve yuana artan talep ile birlikte Mayıs ayında 3,22 trilyon dolara yükselerek Ocak 2016’dan bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Çin’in dünyanın en büyük döviz rezervi stokuna sahip olması ülkenin muhtemel spekülatif kur taarruzlarına karşı en büyük savunma sistemi olarak görülüyor fakat bu büyüklükteki rezervler global finansal sisteme de tehdit oluşturuyor.

Yuan geçen ayı dolar karşısında 2018’den bu yana en yüksek düzeyde kapatırken dolar Fed’in varlık alımını azaltabileceğine dair beklentilerle zayıfladı.

cinin doviz rezervleri 5 yilin tepesinde 0 p6i62D2t

Yuan 3 yılın tepesinde

Çin’den gelen haber akışıyla birlikte yuan son iki aydır dolar karşısında bedel kazanırken Çin Merkez Bankası’nın Mayıs ayında açıkladığı kur hareketlerini tolere etme kararı ülkenin para ünitesinin dolar karşısında 3 yılın tepesine çıkmasına neden olmuştu.

İlgili Haberler

Çin Merkez Bankası’nın günlük offshore kur düzeltmelerindeki kısıtlamaları uygulamayacağına dair işaretler vermesiyle kurdaki yükseliş kararı takiben hızlanmıştı. Bu da analist ve kur yatırımcılarının kurun güçleneceği beklentisiyle daha fazla yatırım yapmasına neden olmuştu.

Çin’in toleransı kısa sürdü

Çin Merkez Bankası, tıpkı devirde günlük referans offshore kur oranı konusunda daha tarafsız davranacağını ve piyasadaki üst istikametli hareketleri sınırlamaktan fazla yalnızca izleyeceğini söylemişti ama takip eden haftadan itibaren merkez bankasının yaptığı düzeltmeler ile kur piyasasında yuanın yükselişini sınırlamış oldu.

Çin Merkez Bankası sonrasında finansal kuruluşlar için gereken yabancı para mecburî karşılık oranını 14 yıl sonra birinci sefer değiştirerek yüzde 5’ten yüzde 7’ye çıkarmıştı. 15 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek yeni oranlar ile birlikte PBOC yuanın pahalanmasının önüne geçmek istediğini açıkça göstermişti.

Yuanın en fazla süreç gerçekleştirdiği para ünitelerine karşı performansını gösteren Bloomberg Yuan Endeksi geçen hafta 5 yılın tepesine tırmanmıştı.

Comments are closed.