usta kredi

Çin’den sonra Rusya da yüksek emtia fiyatlarına savaş açtı

Rusya, çelik, nikel, alüminyum ve bakır ihracatına süreksiz vergi getirerek artan emtia fiyatlarından kaynaklanan enflasyonu baskılamayı hedefliyor.

İktisat Bakanı Maxim Reshetnikov, hükümetin her metal için farklı ve 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 15’lik bir gümrük vergisi uygulamayı hedeflediğini söyledi.

Rusya’da bulunan United Rusal International global alüminyum dalının yüzde 10’unu denetim ederken Norilsk Nickel dünyadaki nikelin yüzde 20’sini üretiyor. Rusya da dünyanın en büyük üçüncü çelik ihracatçısı ve bunun büyük bir çoğunluğunu Avrupa’ya ihraç ediyor.

Açıklama sonrasında Norilsk Nickel’in payları yüzde 6,3’e yakın bir düşüş kaydederken Rusal’ın payları yüzde 7,9 geriledi.

Rusya vergilerden 1,5 milyar dolar gelir elde edecek

BCS Küresel Analisti Kirill Chuyko, tedbirlerin Rusya’nın ihracatını çok fazla etkilemeyeceğini zira lokal kullanımın sonlu olduğunu söyledi. Rusya ürettiği nikelin yalnızca yüzde 10’unu kullanırken alüminyum’un yalnızca yüzde 30’unu kullanıyor.

Belli eserler için yüzde 15’lik oran dışında asgarî ihracat vergisi de değişkenlik gösteriyor. Bakır için ton başına en az 1.226 dolar, nikel için ton başına en az 2.321 dolar ve düşük kalite alüminyum için ton başına en az 254 dolar vergi uygulanacak.

Reshetnikov, Rusya’nın yalnızca çelik üreticilerine uygulanacak vergilerden ülkenin 1,5 milyar dolar gelir elde etmesinin beklendiğini söyledi.

Birinci atılım Çin’den gelmişti

Çin artan emtia fiyatlarının önüne geçebilmek için evvel bankalarda spekülatif alım-satım yapılmaması için kurumlara ihtar göndermiş, sonrasındaysa devlet rezervlerini kullanmayı planladığını açıklamıştı.

5-6 Temmuz’da devlet rezervlerinden 20 bin ton bakır, 30 bin ton çinko ve 50 bin ton alüminyum satışı yapmayı planlayan Çin, devlete ilişkin şirketlere yurtdışındaki emtia piyasalarına olan maruziyetlerini ve risklerini denetim altına almaları ihtarında bulunmuştu.

Comments are closed.